PolskaPolska a społeczeństwo informacyjne - raport

Polska a społeczeństwo informacyjne - raport


(inf.własna)

Wyzwaniom i zagrożeniom, jakie stoją przed Polską na drodze do społeczeństwa informacyjnego poświęcony jest, zaprezentowany we wtorek, raport o rozwoju społecznym, opracowany pod egidą Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju (UNDP).

Globalne społeczeństwo informacyjne będzie inne niż obecne społeczeństwo. Postęp naukowo-techniczny w informatyce, telekomunikacji prowadzi do nowych rozwiązań biznesowych, zmian funkcjonowania przedsiębiorstw, zmian organizacji pracy i zmian stylu życia. W rezultacie postęp wpływa na zmianę organizacji społeczeństwa i jego instytucji - czytamy w raporcie.

Zapotrzebowanie na pracę w globalnym społeczeństwie informacyjnym będzie kształtowane przez konfrontację człowiek - komputer. Podobnie jak maszyny wyeliminowały z rynku pracy ludzi wykonujących czynności fizyczne, pralki wyeliminowały praczki, koparki - kopaczy, maszyny tkackie - tkaczy, tak komputery w dużym stopniu wyeliminują tzw. pracowników umysłowych urzędników i pracowników administracyjnych w przedsiębiorstwach - głosi raport.

Według profesora Wojciecha Cellarego, redaktora naukowego raportu, kluczowymi elementami uczestnictwa i współżycia w globalnym społeczeństwie informacyjnym będą kultura i edukacja. Jeżeli chcemy społeczeństwa informacyjnego w Polsce - dajmy Polakom wiedzę przez Internet. Ludzie bez wiedzy nie znajdą dobrego miejsca w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce światowej - mówi profesor Cellary.

Cellary tłumaczył, że społeczeństwo informacyjne to efekt postępu. Ten z kolei, jak uczy historia, może doprowadzić do tego, że komputer zastąpi człowieka, zwłaszcza człowieka wykonującego pracę urzędniczą. Człowiekowi pozostaną prace nierutynowe, czyli nowe lub nietypowe.

Obecny podczas prezentacji raportu prezydent Aleksander Kwaśniewski również podkreślał rolę edukacji w społeczeństwie informacyjnym. Prezydent stwierdził, że zmiany, które trwały w przeszłości latami dziś trwają tygodniami. Przestrzegł, że zadając pytanie o przyszłość pytamy o jakość nauczania.

Według Aleksandra Kwaśniewskiego owa jakość nauczania zdecyduje czy przyśpieszymy przystąpienie Polski do UE.

Raport "Polska w drodze do globalnego społeczeństwa informacyjnego" został wydany pod egidą Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Pracowało nad nim przez rok 28 autorów. Byli wśród nich m.in. senator Grażyna Staniszewska, ks. prof. Tomasz Węcławski, prof. Włodzimierz Gogołek i Tomasz Goban-Klas. (an)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
internetrozwójraport

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)