ŚwiatPolscy żołnierze z Afganistanu i Iraku odznaczeni gwiazdami

Polscy żołnierze z Afganistanu i Iraku odznaczeni gwiazdami

Święto Wojska Polskiego to okazja nie tylko do przypomnienia zwycięskiej bitwy z 1920 r., ale także oceny współczesnej armii, uhonorowania żołnierzy i wspominania tych, którzy odeszli - powiedział szef MON Bogdan Klich. Podczas sobotniej uroczystości w ogrodach MON minister wyróżnił żołnierzy i pracowników, upamiętnił poległych.

Polscy żołnierze z Afganistanu i Iraku odznaczeni gwiazdami
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Szef MON wskazywał, że "Cud nad Wisłą" to jedno z najznakomitszych zwycięstw oręża polskiego. Ziścił się dzięki temu, że polski żołnierz i polski cywil ramię w ramię stanęli w obronie swojej stolicy, ojczyzny i narodu.

- Żołnierze, dowódcy i pracownicy cywilni poważnie traktują swoje zadania, wykonują je sumiennie. Raz w roku jesteśmy w stanie wyróżnić tych, którzy czynią to w sposób bardziej widoczny, stanowiący przykład dla innych - powiedział.

- Przypominamy dziś także tych, którzy powinni tu być z nami, naszych współpracowników, kolegów - podkreślił minister i przywołał nazwiska wojskowych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem - dowódców rodzajów Sił Zbrojnych, szefa SGWP, wiceministra obrony, duchownych, lekarza i załogę samolotu.

Szef MON ocenił, że w tym roku 15 sierpnia to "święto pamięci i święto sukcesu". - Święto sukcesu dlatego, że udało się w ciągu ostatnich dwóch lat przebudować Siły Zbrojne, zmienił się kompletnie charakter naszej armii - powiedział.

Wskazał w tym kontekście m.in. zakończenie programu profesjonalizacji i uzawodowienie armii, zawieszenie poboru i wprowadzenie kwalifikacji wojskowej oraz zmianę polityki mieszkaniowej i systemu żywienia.

- Żadnemu poprzedniemu rządowi nie udało się na trwałe rozwiązać problemu zakwaterowania żołnierzy, temu rządowi to się udało. Żaden poprzedni rząd nie wprowadził zintegrowanego trzyletniego programu szkolenia; ten rząd to zrobił. Żaden poprzedni rząd nie rozwiązał definitywnie problemu z naborem; zamiast poboru jest kwalifikacja. Żaden poprzedni rząd nie spowodował, że w koszarach są tylko i wyłącznie żołnierze zawodowi, ten rząd to sprawił - mówił dziennikarzom minister.

Pytany o niezrealizowane projekty wskazał na konieczne modyfikacje w tworzeniu Narodowych Sił Rezerwowych. - Zakładaliśmy przyjęcie do NSR 20 tys. osób do końca tego roku, nie udało się; nie stać nas na to, więc założyliśmy, że będziemy przyjmować do końca przyszłego roku - wskazał.

Podczas spotkania w ogrodach MON wręczone zostały odznaczenia "Gwiazda Iraku" (dla dziesięciu żołnierzy) i "Gwiazda Afganistanu" (dla ośmiu wojskowych). Przyznano blisko 30 medali "Za Zasługi dla Obronności Kraju" dla żołnierzy i pracowników wojska. Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" otrzymało sześciu żołnierzy. Minister wyróżnił wpisaniem do "Księgi Honorowej Wojska Polskiego" grupę żołnierzy, a także wybrane wojskowe instytucje.

Po raz pierwszy szef MON nadał oddziałom tytuł honorowy "Przodujący Oddział Wojska Polskiego", otrzymało go sześć jednostek. Ostatnim punktem oficjalnej części uroczystości była ceremonia wręczenia Medali Pamiątkowych i Odznak Honorowych "Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego" dla ośmiu osób i dwóch organizacji.

Pytany przez dziennikarzy o zapowiadane skromniejsze niż w przeszłości obchody święta wojska polskiego, minister ocenił, że "są takie, jakie powinny być".

"Uważam, że ceremoniał wojskowy jest często zbyt rozbudowany. Jeśli ma być atrakcyjny np. dla młodego pokolenia, musi być skromniejszy. Chodzi np. o to, by skrócić apele pamięci, nie muszą trwać kilkadziesiąt minut, wystarczy kilkanaście. (...) Nie ma powodu, by wszyscy chcący składać wieńce, robili to na raz; w tym roku korowody z wieńcami są krótsze. To zmiana w ceremoniale wojskowym, która ma przybliżyć uroczystości normalnemu człowiekowi" - powiedział Klich.

Po południu w Muzeum Wojska Polskiego przed obeliskiem "W hołdzie żołnierzom poległym w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych" szef MON odsłonił osiem tablic związanych z miejscami stacjonowania Polskich Kontyngentów Wojskowych. Na tablicach upamiętniono kontyngenty z Afganistanu, Iraku, Czadu, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Litwy, Syrii i Libanu.

Główne uroczystości obchodów święta Wojska Polskiego odbędą się w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Potrwają - według planu - od godz. 12.00 do 14.15. Prezydent Bronisław Komorowski przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, wręczone zostaną awanse generalskie, odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci; na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)