PolskaPolscy żołnierze w Afganistanie - w prowincji Ghazni, Bagram i Kabulu

Polscy żołnierze w Afganistanie - w prowincji Ghazni, Bagram i Kabulu

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie w ramach operacji ISAF zostanie ulokowany w prowincji Ghazni, Bagram oraz w Kabulu - poinformowali we wtorek dziennikarzy w Warszawie przedstawiciele wojska.

19.12.2006 | aktual.: 19.12.2006 19:39

Trzon kontyngentu stanowić ma batalion manewrowy, którego zadaniem będzie zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, na odcinku drogi między Kabulem a Kandaharem oraz ochrona zespołów odbudowy i grup CIMIC.

Polscy żołnierze mają współpracować z amerykańską 82 Dywizją Powietrzno-Desantową oraz z lokalną policją i armią afgańską, którą wspomogą w zakresie poszukiwania nielegalnej broni, ładunków wybuchowych i szkolenia personelu.

Transport żołnierzy i sprzętu do Afganistanu ma odbyć się etapami z wykorzystaniem m.in. samolotów Boeing 767 i C-17 oraz statków typu Ro-Ro. Koszt transportu - ok. 24-26 mln zł - mają pokryć Amerykanie.

Pierwsza część personelu i sprzęt zostanie przerzucony w styczniu; w lutym i marcu przetransportowany zostanie zasadniczy sprzęt, a w kwietniu - siły główne. Na czele naszego kontyngentu ma stanąć gen. Marek Tomaszycki.

W porównaniu z misją iracką, zajdą zmiany w indywidualnym wyposażeniu i uzbrojeniu żołnierzy. Każdy z nich otrzyma indywidualne środki łączności. W MON zapadła też już decyzja o zakupie siedmiu śmigłowców Mi-17, przystosowanych do działań w górach.

Żołnierze, którzy pojadą do Afganistanu, przeszli szkolenie w polskich górach - w ośrodkach w Kotlinie Kłodzkiej, Bieszczadach i Tatrach oraz w specjalistycznym ośrodku w Niemczech. W kraju żołnierze ćwiczyli m.in. techniki poruszania się w terenie górzystym i ewakuację przy użyciu śmigłowców. Za granicą, w ośrodku Hohenfels, trenowano m.in. zachowanie na wypadek ostrzału konwoju czy zasadzki i doskonalono procedury dowodzenia i łączności.

W styczniu żołnierzy czekają jeszcze szkolenia m.in. na poligonie Nowa Dęba i Trzcianiec. Będzie to okres zgrywania całego komponentu ISAF: dowództwa, sztabu, zespołów bojowych, zespołów wsparcia i zabezpieczenia. Podsumowaniem szkolenia będzie ćwiczenie certyfikujące pod kryptonimem "Bagram". Na luty zaplanowano jeszcze dodatkowe szkolenia językowe.

Żołnierze wyjadą do Afganistanu w pododdziałach, w których szkolą się od kilkunastu tygodni. Zadowoleni są z tego i żołnierze, bo poznają się i wiedzą, czego mogą się po sobie spodziewać oraz dowódcy, bo umożliwia to lepszą współpracę żołnierzy.

Obecnie w Afganistanie jest ok. 150 polskich wojskowych - głównie w misji Enduring Freedom. W przyszłym roku ponad 1000 żołnierzy ma pełnić służbę w ramach operacji ISAF.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 22 listopada, do misji ISAF skierowanych zostanie maksymalnie 1200 żołnierzy na okres do 13 października 2007 r. Na udział PKW w operacji ISAF zaplanowano w budżecie na 2007 r. ok. 320 mln zł.

W ocenie szefa Sztabu Generalnego gen. Franciszka Gągora misja ISAF jest priorytetową operacją Sojuszu Północnoatlantyckiego, która w perspektywie nie tylko wzmocni NATO, ale także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski.

W operację ISAF zaangażowanych jest obecnie 37 państw; najliczniej reprezentowane są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Włochy i Kanada.

Obecnie obszar odpowiedzialności ISAF obejmuje region Północ, Zachód i Południe. Kolejnym, ostatnim etapem - rozpoczętym w sierpniu tego roku - jest przejęcie regionu Wschód, które powinno zakończyć się do końca 2006 r. Oznacza to, że od stycznia przyszłego roku operacja ISAF obejmie cały obszar Afganistanu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)