Polscy żołnierze poddani testom
Zakończył się tegoroczny test sprawności fizycznej, w którym oceniana jest kondycja żołnierzy. Według wstępnych danych komisji wyniki w instytucjach i jednostkach funkcjonujących w Warszawie m.in. MON, SGWP, BBN czy AON są dobre.
Średnia ogólna wyniosła 4.16. Egzaminowi poddano prawie 3 tys. zawodowych żołnierzy w tym 44 kobiety. 97% egzaminowanych uzyskało ocenę pozytywną, w tym prawie 1 tys. żołnierzy ocenę bardzo dobrą, a kolejne 1,2 tys. - dobrą.
Szczegółowe wyniki testu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych w całych Siłach Zbrojnych będą znane po dostarczeniu protokołów egzaminacyjnych ze wszystkich komisji. Nowością jest w tym roku fakt, że sprawdzian odbywa się tylko raz - w miesiącach maju i czerwcu. W poprzednich latach egzamin realizowano w dwóch terminach - wiosennym i jesiennym.
Każdy żołnierz zawodowy jest obowiązany w czasie jednego dnia zaliczyć cztery testy sprawdzające jego wytrzymałość, zwinność, siłę mięśni brzucha i ramion oraz szybkość Na podstawie średniej z uzyskanych ocen z poszczególnych ćwiczeń ustala się ogólną ocenę sprawności fizycznej żołnierza za dany rok.
Norma i czas potrzebne do zaliczenia określonego ćwiczenia są uzależnione od wieku i płci żołnierza oraz stanowiska, na którym pełni służbę. Wyższe wymagania stoją m.in. przed żołnierzami jednostek wojsk specjalnych czy powietrzno-desantowych oraz wojskowymi z oddziałów specjalnych żandarmerii.
Żołnierze mają możliwość wyboru alternatywnej konkurencji, którą chcą zaliczać. Zamiast biegu na 3 km żołnierz może wybrać pływanie przez 12 minut. Podciąganie na drążku można zastąpić tzw. pompkami. Dla kobiet dystans biegu wytrzymałościowego wynosi 1000 metrów a nie 3000.