Polscy wyznawcy islamu świętują zakończenie postu
Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli obchody trzydniowego święta zakończenia postu Ramadan Bajram, jednego z dwóch najważniejszych w roku religijnym świąt muzułmańskich.
03.11.2005 | aktual.: 03.11.2005 13:31
W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy odbyły się m.in. w meczecie w Kruszynianach oraz w domach modlitwy w Białymstoku i Suchowoli. Meczet w Bohonikach jest nieczynny z powodu remontu.
Uroczystości w Kruszynianach przewodniczył mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Tomasz Miśkiewicz.
Święto Ramadan Bajram (Id-al-Fitr) jest czasem wypoczynku i obfitości po trwającym miesiąc ścisłym poście, gdy od wschodu do zachodu słońca obowiązywał wiernych m.in. zakaz jedzenia. Zgodnie z tradycją, w czasie świąt rozdawana jest jałmużna, składane wizyty i życzenia.
Poprzedzający Ramadan Bajram post przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego, zwany ramadanem (ramazanem). Rok muzułmański jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), dlatego muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu gregoriańskim.
Czasami jest notowana różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin.
Drugim najważniejszym w roku świętem wyznawców islamu jest Święto Ofiarowania - Kurban Bajram. Wypada ono za mniej więcej trzy miesiące. Zgodnie z tradycją, składane są wtedy Bogu ofiary ze zwierząt.
Sami przedstawiciele społeczności muzułmańskiej w Polsce szacują, że w naszym kraju jest ok. 5 tysięcy wyznawców islamu - obywateli polskich pochodzenia tatarskiego, z których większość mieszka na Białostocczyźnie. Należą do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, najważniejszej organizacji tej społeczności.
Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce ocenia się na 20-25 tysięcy. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów islamskich.