Trwa ładowanie...
d4b8axt

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli Ramadan

Ramadan, czyli miesięczny post rozpoczęli polscy wyznawcy islamu. Zakończy go radosne święto Ramadan Bajram, jedno z dwóch najważniejszych u muzułmanów, którego trzydniowe obchody rozpoczną się 28 lipca.
Share
Mufti RP Tomasz Miśkiewicz w 2013 r.
Mufti RP Tomasz Miśkiewicz w 2013 r.Źródło: PAP, Fot: Artur Reszko
d4b8axt

30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu gregoriańskim.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznacza powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu, współżycia seksualnego.

- Miesiąc Ramadan przeznaczony jest bowiem na ograniczenie potrzeb doczesnych na rzecz wartości duchowych - podkreślił Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR).

d4b8axt

Post nie stanowi nakazu bezwzględnego: zwolnione są z niego dzieci, osoby starsze i ciężko chore. Podróżujący i kobiety w ciąży mogą post przełożyć na inny okres.

Mufti dodał, że muzułmanie poświęcają ten czas na refleksję nad własnymi dokonaniami i starają się rozliczyć ze wszystkich uczynków. Zwrócił też uwagę, że szczera modlitwa i pokorne znoszenie wyrzeczeń pozwalają lepiej zrozumieć tych, którzy cierpią głód i niedostatek każdego dnia.

W czasie Ramadanu polscy muzułmanie spotykać się będą na okolicznościowych modlitwach w meczetach, domach modlitw, ośrodkach i centrach gmin wyznaniowych MZR. Pierwsze okolicznościowe modlitwy związane z początkiem postu odbyły się już przed północą, w nocy z piątku na sobotę.

Szczególnie ważna jest dla muzułmanów modlitwa w tzw. noc przeznaczenia (Kadyr Noc), która przypadnie 23 lipca. Wierni wierzą bowiem, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego wielu z nich szczególnie wtedy modli się i czyta Koran.

d4b8axt

Muzułmański Związek Religijny w RP jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu. Liczbę wiernych należących do Związku jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tysięcy osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy.

Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce szacuje się na 20-25 tysięcy. Cudzoziemcy, to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich.

d4b8axt

Podziel się opinią

Share
d4b8axt
d4b8axt
Więcej tematów