Polscy wyznawcy islamu kończą miesięczny post
Polscy wyznawcy islamu, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, kończą miesięczny post, zwany Ramadanem. Od poniedziałku, przez trzy dni świętować będą zakończenie postu - święto Ramadan Bajram, jedną z dwóch najważniejszych w roku uroczystości muzułmańskich.
Daty świąt religijnych wyznawcy islamu ustalają na podstawie kalendarza księżycowego, krótszego od tradycyjnego o jedenaście dni. Dlatego ulegają one ciągłym przesunięciom. W tym roku - biorąc też pod uwagę fazę księżyca - ustalono, że Ramadan Bajram rozpocznie się 23 października.
Będzie to czas odpoczynku po ścisłym, miesięcznym poście obowiązującym wiernych od wschodu do zachodu słońca. Post dotyczył nie tylko jedzenia i picia, ale także powstrzymywania się m.in. od uprawiania seksu, palenia tytoniu czy używania kosmetyków. Dużo czasu należało poświęcać modlitwom.
Najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP. Jego przedstawiciele szacują liczbę wiernych na około 5 tysięcy osób - to przede wszystkim polscy Tatarzy.
Większość polskich wyznawców islamu mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety (obecnie w remoncie) i mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.
Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w kraju szacuje się na 20-25 tysięcy. Poza Polakami, są to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich.