PolskaPolscy uczniowie odkrywają planetoidy

Polscy uczniowie odkrywają planetoidy

Kolejne dwie planetoidy odkryli polscy uczniowie biorący udział w Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid - poinformował nauczyciel fizyki XIII Liceum Ogólnokształcącego Szczecinie Tomasz Skowron.

Kampania organizowana jest w ramach międzynarodowego programu Hands on Universe - Europe (EU-HOU), realizowanego w Polsce przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Odkrywcami planetoid są po raz drugi tej wiosny uczniowie słynnej szczecińskiej "trzynastki", najlepszego w Polsce liceum oraz X LO w Toruniu. Łącznie w tegorocznej kampanii poszukiwania planetoid odkryto dziewięć asteroid, z czego cztery w polskich szkołach - powiedział Skowron.

W kwietniu rozpoczęła się kolejna Międzynarodowa Kampania Poszukiwania Planetoid realizowana przez EU HOU. Pierwszą w tegorocznej kampanii planetoidę odkryli uczniowie ze Szczecina, ci sami, którym udało się zlokalizować kolejny taki obiekt. Kolejną planetoidę odkryli uczniowie z liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Swoją planetoidę mają już także uczniowie z Torunia.

Odkrycie planetoidy K07H16L przez szczecińskich uczniów Krzysztofa Będkowskiego, Tomasza Niedźwiedzia i Jakuba Zaborowskiego zostało w środę potwierdzone, tak jak poprzednie, przez Minor Planet Center na Uniwersytecie w Harvardzie. Ośrodek ten gromadzi informacje o najmniejszych obiektach naszego układu planetarnego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

W tegorocznej, wiosennej kampanii poszukiwania planetoid biorą bierze udział 13 szkół. Oprócz wymienionych trzech polskich także dziewięć amerykańskich i jedna rosyjska. Uczniom amerykańskim w tej edycji kampanii udało się odkryć pięć planetoid.

Szkoły uczestniczące w projekcie korzystają za pośrednictwem internetu z kilku teleskopów, m.in. w Arizonie, na Hawajach, w Wielkiej Brytanii. Analizują w komputerze zdjęcia, na których śledzą ruch obiektów - wyliczają ich prędkość kątową i określają ich jasność. Wśród całego mnóstwa obiektów typują te, które mogą być asteroidami. Raport z poszukiwań trafia do Harvardu. Poszukiwania odbywają się głównie wiosną i jesienią, wówczas bowiem występują najlepsze warunki do obserwacji nieba.

Planetoidom nie nadaje się nazw, obiekty te otrzymują numer.

Planetoidy, lub inaczej asteroidy, to obiekty o średnicy od kilku metrów do 1000 kilometrów obiegające gwiazdę centralną. Jest ich w Układzie Słonecznym nawet kilka milionów. Dotychczas udało się odkryć 220 tys. tego typu obiektów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)