Trwa ładowanie...
d2temzk

Polscy uczniowie odkryli dwie asteroidy

Uczniowie z liceów w Szczecinie i Warszawie
znaleźli na zdjęciach dostarczonych im w ramach akcji
"International Asteroid Search Campaign" dwie nowe asteroidy -
poinformował portal Astronomia.pl. To kolejne w tym roku sukcesy
młodych miłośników astronomii pracujących w szkołach średnich pod
opieką swoich nauczycieli fizyki.

d2temzk
d2temzk

Jedna z planetoid została odkryta przez uczniów warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego pracujących pod opieką nauczycielki fizyki Barbary Dłużewskiej. Drugą odkryli uczniowie szczecińskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 13, którymi opiekuje się nauczyciel Tomasz Skowron. Obiekty zostały oznaczone kolejno K07T00Z i K07T04Y.

Podczas trwającej ciągle kampanii programu "International Asteroid Search Campaign" odkryto już 11 innych obiektów. Znaleźli je uczniowie m.in. z Niemiec, Maroka i Stanów Zjednoczonych. Wszystkie odkrycia zostały potwierdzone w czwartek 11 października przez koordynatora programu IASC Patricka Millera z Holland School of Science & Mathematics w Teksasie.

Wyniki uzyskane m.in. przez polskich uczniów zostały przekazane także do Minor Planet Center mieszczącego się na Harwardzie. Ośrodek ten gromadzi dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej dane o małych ciałach Układu Słonecznego.

Polscy uczniowie odkryli już w pierwszej połowie 2007 roku sześć planetoid. Jeden z młodych odkrywców Tomasz Niedźwiedź ze szczecińskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 13 komentując wtedy osiągnięcia swoje i kolegów, tak mówił o programie IASC: "Analiza zdjęć przekazywanych nam z projektu nie jest zbyt trudna. Większość pracy wykonuje program komputerowy analizujący serie fotografii wykonanych w odstępach kilku minut. Algorytm wyszukuje poruszające się w linii prostej, na tle gwiazd obiekty. Niestety komputer nie potrafi sam zinterpretować spostrzeżonego ruchu. Tutaj właśnie potrzebny jest człowiek".

d2temzk

W gronie odkrywców, poza uczniami warszawskiego "Czackiego" i szczecińskiej "trzynastki" znaleźli się wówczas także uczniowie z toruńskiego X Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. prof. Stefana Banacha, który pracowali pod opieką nauczyciela Bogdana Sobczuka.

Licea z Torunia, Szczecina i Warszawy uczestniczą w kampanii IASC w ramach programu EU-HOU. Szkoły przystąpiły do tego projektu dzięki inicjatywie zmarłego w kwietniu tego roku prof. Bohdana Paczyńskiego, który wspólnie z dr. hab. Lechem Mankiewiczem z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i dr. hab. Grzegorzem Wrochną z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku pod Warszawą opracował program webkamerkowych obserwacji astronomicznych dla szkół. Dzięki temu programowi pojawiły się nowe metody nauczania przedmiotów ścisłych, wykorzystujące także zdalnie sterowane teleskopy lub radioteleskopy.

d2temzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2temzk
Więcej tematów