Polscy uczniowie odkryli asteroidę
Grupa miłośników astronomii z toruńskiego Zespołu Szkół nr 10 odkryła asteroidę z Pasa Głównego. Uczniowie i ich nauczyciele znaleźli nieznany wcześniej obiekt przypadkiem, podczas potwierdzania orbity ciała znajdującego się na liście tzw. killerów, czyli planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi.
Bogdan i Wojciech Sobczuk oraz Jan Paweł Żółkiewski analizowali fotografie ukazujące asteroidę 2009 VZ25 w celu zweryfikowania jej orbity. Na zdjęciach przesłanych przez Patricka Millera, koordynatora akcji "NEO Confirmation Campaign" z ramienia Astronomical Research Institute, zaznaczyli także inny, ciekawy ich zdaniem obiekt.
- Wykonaliśmy tylko procedury związane z pomiarem parametrów orbit asteroid, które znalazły się w wyznaczonym dla nas zestawie i stąd nasze duże zaskoczenie, że przy okazji odkryliśmy nową asteroidę Pasa Głównego - wyjaśnia Bogdan Sobczuk, nauczyciel fizyki i astronomii.
Nowo odkryta asteroida WY24 nie jest pierwszym znaleziskiem pasjonatów astronomii z Torunia - to już dziesiąty obiekt odkryty przez uczniów i nauczycieli z tamtejszego Zespołu Szkół nr 10.
Inne polskie gimnazja i licea również mogą się pochwalić własnymi planetoidami oraz udanymi weryfikacjami orbit znanych już obiektów - w ciągu ostatnich trzech lat zespoły z kilkunastu szkół odkryły kilkadziesiąt asteroid oraz potwierdziły orbity kilkudziesięciu innych obiektów.
Te sukcesy są efektem dwóch kampanii prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu "International Astronomical Search Collaboration" - "NEO Confirmation Campaign" i "International Asteroid Search Campaign". Biorą w nim udział szkoły z całego świata, a zadaniem zespołów uczniów działających pod opieką nauczycieli fizyki, astronomii, informatyki czy matematyki jest badanie małych ciał Układu Słonecznego.
Wykonane w ten sposób pomiary trafiają do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center. Ośrodek ten gromadzi dane m.in. o asteroidach dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
Polskie szkoły uczestniczą w projekcie dzięki programowi Hands-On Universe, Europe. Jego koordynatorem w naszym kraju jest dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.