Trwa ładowanie...
d17gfvt
26-10-2006 13:55

Polscy studenci z zagranicy coraz częściej wracają po studiach do siebie

Ponad połowa studentów polskiego
pochodzenia, którzy dzięki stypendium rządu polskiego przyjeżdżają
z zagranicy uczyć się w Polsce, wraca po studiach do swoich
krajów. Dziesięć lat temu wszyscy chcieli zostawać w Polsce -
poinformowała przedstawicielka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa
Wyższego, Elżbieta Kryńska na czwartkowym posiedzeniu sejmowej
Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

d17gfvt
d17gfvt

W pierwszej połowie lat 90., kiedy rozpoczynaliśmy akcję stypendialną, większość młodzieży była zainteresowana pozostaniem w Polsce. Obecnie ponad połowa wraca po studiach do swoich krajów - powiedziała Kryńska.

Jej zdaniem, to dobrze, że wyjeżdżają, ponieważ dzięki temu służą jako "ambasadorzy" Polski w społecznościach polonijnych i wzmacniają ich więź z krajem przodków.

Podstawowym zadaniem jest wykształcenie tutaj filologów polskich lub historyków, którzy będą mogli uczyć za granicą języka polskiego i naszej kultury. Ale również chcemy wykształcić tzw. inteligencję, która będzie miała wpływ na kształt społeczności polonijnej, prawników, inżynierów, lekarzy - tłumaczyła Kryńska.

Jak poinformowała, w Polsce studiuje obecnie dzięki stypendiom rządowym ponad 4 tys. Polaków - obywateli innych państw. Najwięcej z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Z polskich stypendiów rządowych korzysta ok. 400 studentów z każdego z tych krajów. Zdarzają się też jednak stypendyści z odleglejszych krajów. Obecnie w Polsce studiuje 16 osób z Brazylii i dwie z Argentyny. Polski rząd przeznaczył w roku akademickim 2005/2006 łącznie ok. 19 mln zł na stypendia dla studentów polonijnych.

d17gfvt

Kryńska dodała, że w Polsce studiuje też kilka tysięcy zagranicznych obywateli, często również pochodzenia polskiego, którzy nie korzystają ze stypendiów. Np. młode osoby z Niemiec, USA i Kanady przyjeżdżają do Polski na płatne studia medyczne, których koszt sami ponoszą.

O więź Polonii z krajem dbają też polscy nauczyciele wyjeżdżający do pracy za granicą. Jak poinformowała przedstawicielka Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Krystyna Staroń, obecnie w różnych krajach takich osób pracuje ponad 140 - najwięcej w krajach byłego Związku Radzieckiego.

d17gfvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17gfvt
Więcej tematów