PolskaPolscy śledczy pojadą do Guantanamo? To mógłby być przełom ws. więzień CIA w Polsce

Polscy śledczy pojadą do Guantanamo? To mógłby być przełom ws. więzień CIA w Polsce

Polscy śledczy pojadą do Guantanamo? To mógłby być przełom ws. więzień CIA w Polsce
Źródło zdjęć: © AFP | Jim Watson
05.02.2014 14:01, aktualizacja: 05.02.2014 14:12

To może być przełom w polskim śledztwie w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA. Krakowscy prokuratorzy zostali zaproszeni do Guantanamo przez amerykańskich obrońców przebywającego tam Walida bin Attasha - dowiedziała się "Panorama" TVP2.

Śledczy przyznają, że przesłuchanie więźniów, którzy skarżą się, iż byli przetrzymywani w Polsce, może być kluczowe w wyjaśnieniu tej sprawy.

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie potwierdza, że doszło do spotkania z zespołem amerykańskich adwokatów, którzy mają bezpośredni dostęp do Walida bin Attasha. Rozważano różne możliwości uzyskania zeznań. Według ustaleń "Panoramy" TVP2 Jemeńczyk wyraził zgodę na rozmowę z polskimi śledczymi i na złożenie obszernych wyjaśnień.

Amerykańskie władze oskarżają go o selekcję i pomoc w szkoleniu porywaczy samolotów, które zaatakowały Amerykę 11 września 2001 roku. Grozi mu kara śmierci. Walid bin Attash jest jednym z trzech więźniów, którzy otrzymali status pokrzywdzonych w polskim śledztwie dotyczącym domniemanych tajnych więzień CIA na terenie Polski.

Rewelacje "Washington Post"

Niedawno dziennik "Washington Post" napisał, że polski wywiad dostał od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom ośrodka w Starych Kiejkutach. Według dziennikarza, ośrodek ten stał się "prawdopodobnie najważniejszym spośród tajnych więzień", w których CIA za pomocą uznanych za tortury technik, jak podtapianie czy pozbawianie więźnia snu, przesłuchiwała podejrzanych o terroryzm.

Obejmujący te kontrowersyjne techniki przesłuchań program (z ang. enhanced inrerrogation techniques) został ustanowiony przez CIA w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001. Jego ujawnienie wywołało wielką burzę. Jedną z pierwszych decyzji, jaką Obama podjął po zaprzysiężeniu na prezydenta w 2009 roku, było zakończenie programu.

W 2008 roku polska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tego, co działo się w ośrodku w Starych Kiejkutach. Ponadto Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu bada skargi, które złożyli Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri i Palestyńczyk Abu Zubaida, utrzymujący, że byli przez CIA więzieni w Polsce.

Więcej na temat ewentualnego wyjazdu polskich śledczych do Guantanamo w "Panoramie" TVP2 o godz. 18.00.

Źródło: "Panorama" TVP2, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także