Polscy posłowie solidarni z Gruzją
Tuż po rozpoczęciu pierwszego po wakacjach, posiedzenia Sejmu, posłowie jednogłośnie zaaprobowali proponowaną przez Marszałka Sejmu deklarację, wyrażającą wsparcie dla Gruzji.
03.09.2008 | aktual.: 04.09.2008 14:11
"Przekonany o konieczności utrzymania integralności terytorialnej Gruzji, Sejm RP potępia rosyjskie działania i deklaruje solidarność z narodem gruzińskim, wyrażając głębokie współczucie wszystkim ofiarom tego konfliktu" - czytamy w tekście przyjętej we wtorek uchwały.
Oprócz wsparcia progruzińskich inicjatyw rządu i prezydenta oraz przychylenia się do konkluzji poniedziałowego szczytu Unii Europejskiej, w tekście znalazł się apel o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz członkostwa Gruzji w strukturach UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Postulat przyspieszenia tempa integracji z NATO pojawił się też w odniesieniu do Ukrainy.
Według polskich parlamentarzystów właściwą reakcją ze strony Unii Europejskiej będzie konsekwentna postawa względem realizacji przez Rosję planu pokojowego oraz dalsze pogłębianie współpracy z jej partnerami na obszarze postradzieckim. Solidarność energetyczna winna stać się sprawą priorytową dla Brukseli.
Podobne stanowisko już 14 sierpnia wyraziła Komisja Spraw Zagranicznych, jednak ze względu na przerwę wakacyjną na oficjalną reakcję parlamentu musieliśmy czekać do 2 września. W swoim komunikacie Komisja skrytykowała naruszenie integralności terytorialnej Gruzji przez wojska rosyjskie oraz wezwała do całkowitego zaprzestania działań i wycofania tychże wojsk.
Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację, mimo wcześniejszych wątpliwości Lewicy. Posłowie tego klubu wskazywali na zbyt radykalany charakter ocen sformułowanych wobec wydarzeń w Osetii Południowej. Nie możemy przyjmować sformułowań, które pokazałyby, że jesteśmy bardziej radykalni, niż UE - tłumaczyła Jolanta Szymanek-Deresz z SLD. Sprawę rozwiązało wpisanie do tekstu uchwały fragmentów popierających stanowisko Unii.
Na podstawie: rp.pl, bpr.sejm.gov.pl