Polscy piraci krytykują ZPAV
Polska Partia Piratów opublikowała oświadczenie, w którym zdecydowanie skrytykowano ostatnie antypirackie działania Związku Producentów Audio-Video. "Chcieliśmy zabrać głos w dyskusji nad kształtem praw autorskich w Polsce i Europie oraz nad miejscem kultury w społeczeństwie informacyjnym ( ... ) Obawiamy się, że nagonka na pojedynczych ludzi ma służyć stworzeniu pola do dyskusji nad zmianą prawa autorskiego na bardziej restrykcyjne" - tłumaczą przedstawiciele partii.
Oświadczenie PPP jest reakcją na zdecydowane działania antypirackie, podjęte kilka dni temu przez ZPAV - organizacja skierowała do sądów pozwy przeciwko 59 Polaków, którzy nielegalnie udostępniali w sieciach P2P muzykę. Szerzej pisaliśmy na ten temat w tekście "ZPAV vs. P2P - wojna totalna!" - http://www.pcworld.pl/news/101127.html.
Przedstawiciele Polskiej Partii Piratów tłumaczą, że to właśnie obawa przed takimi działaniami popchnęła ich do powołania ugrupowania politycznego. "Partia Piratów nie stoi w sprzeciwie do zysków z tytułu praw autorskich oraz nie broni ludzi, którzy sprzedają materiały, które nie są ich własnością ( tzw. piractwo ). Jednakże uważamy penalizowanie nieodpłatnego pobierania plików z Internetu ( ostatnio również nazywane piractwem ) jest nadużyciem i stoi w sprzeczności np. z 73 art. konstytucji ( jeśli założyć że Polskie filmy i Polska muzyka jest dobrem kultury ) oraz z ustawą o prawach autorskich rozdz. 3 art. 23, który mówi, komu możemy udostępniać muzykę oraz filmy. Ustawa o prawach autorskich nie mówi też o karach za pobieranie utworów objętych prawem autorskim - jest to ważne i tymczasowo na straży takiego kształtu ustawy stoi Partia Piratów." - czytamy w oświadczeniu. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że zarzut PPP nie do końca jest słuszny - pozwy ZPAV dotyczą bowiem jedynie użytkowników
udostępniających muzykę w Sieci, a nie osoby, które takie pliki pobierały.
Pełny tekst oświadczenia partii znaleźć można na jej oficjalnej stronie internetowej www.partiapiratow.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=60&Itemid=35. O powstaniu i działalności tego ugrupowania pisaliśmy m.in. w tekstach "Polska Partia Piratów zbiera podpisy" - http://www.idg.pl/news/97080.html oraz "Piraci planują abordaż na Parlament UE" - http://www.idg.pl/news/100328.html.