ŚwiatPolscy parlamentarzyści rozmawiali w Australii o możliwości zniesienia wiz

Polscy parlamentarzyści rozmawiali w Australii o możliwości zniesienia wiz

Możliwość zniesienia wiz dla Polaków
podróżujących do Australii, obecność wojsk obu krajów w
Afganistanie i Iraku oraz walka z terroryzmem były przedmiotem rozmów polskiej delegacji parlamentarnej z politykami
australijskimi.

Grupa polskich posłów i senatorów z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem na czele przebywa w Australii z wizytą oficjalną.

Polska delegacja spotkała się w stolicy Australii z ministrem spraw zagranicznych Aleksandrem Downerem. Uczestniczyła też w posiedzeniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, obrony i handlu.

Marszałek Bogdan Borusewicz poruszył sprawę nierównowagi wizowej między Polską a Australią. Jak zaznaczył, Polska zniosła wizy dla Australijczyków w 2005 r., a Australia nie musi się obawiać napływu pracowników fizycznych z Polski. Dodał, że dwa lata temu wizy na wyjazdy turystyczne zniosła wobec Polski Nowa Zelandia. Ponadto Polska jest obecnie członkiem Unii Europejskiej, a wiele innych krajów UE korzysta z ułatwień w otrzymaniu wizy australijskiej.

Na posiedzeniu Komisji Australijczycy powiedzieli, że zajmą się tą sprawą - powiedział Borusewicz.

Polscy i australijscy politycy rozmawiali również na temat walki terroryzmem oraz obecności wojsk polskich i australijskich w Afganistanie i w Iraku.

Na spotkaniu z ministrem Downerem obie strony potwierdziły konieczność utrzymania obecności wojskowej w Iraku do czasu ustabilizowania sytuacji w tym kraju. Australia ma obecnie w Iraku i jego okolicach około 1400 żołnierzy. Ich wycofania domaga się australijska opozycja. Polskich żołnierzy w Iraku jest około 900, służą w międzynarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Strony polska i australijska były też zgodne co do tego, że zwiększenie kontyngentów wojska w Afganistanie daje nadzieję na ustabilizowanie sytuacji w tym kraju.

Australijskich żołnierzy służy tam obecnie około 500. Australijski minister obrony Brendan Nelson powiedział niedawno, że Australia rozważa możliwość zwiększenia kontyngentu - jak zasugerował - do tysiąca żołnierzy, przede wszystkim doborowych jednostek sił specjalnych. Polskich wojskowych w Afganistanie jest obecnie około 150. Wkrótce Polska zamierza wysłać do Afganistanu ponad tysiąc żołnierzy w ramach kierowanych przez NATO sił ISAF.

Marszałek Borusewicz zaapelował też o poparcie kandydatury Wrocławia jako miejsca wystawy światowej EXPO 2012. Borusewicz przekazał ministrowi Downerowi list od premiera Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o poparcie polskiej kandydatury.

O prawo do goszczenia EXPO 2012 ubiegają się również marokański Tanger i koreańskie Yeosu. Decyzję o przyznaniu prawa do organizacji wystawy podejmą w listopadzie 2007 r. delegaci z 98 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw.

Australijscy politycy pytali m.in., jak wejście Polski do UE wpłynęło na jakość życia w Polsce, a zwłaszcza na rolnictwo. Marszałek Borusewicz podkreślił, że mimo iż polscy rolnicy otrzymują z UE mniejsze dopłaty niż rolnicy z tzw. starej Unii, polska żywność jest konkurencyjna na rynku unijnym.

Na obu spotkaniach podkreślono potrzebę zwiększenia roli kontaktów parlamentarnych między obydwoma krajami oraz rozwijania współpracy gospodarczej. (js)

Renata Chrzanowska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)