Trwa ładowanie...
d1t4djx
27-03-2007 16:55

Polscy parlamentarzyści rozmawiali w Australii o możliwości zniesienia wiz

Możliwość zniesienia wiz dla Polaków
podróżujących do Australii, obecność wojsk obu krajów w
Afganistanie i Iraku oraz walka z terroryzmem były przedmiotem rozmów polskiej delegacji parlamentarnej z politykami
australijskimi.

d1t4djx
d1t4djx

Grupa polskich posłów i senatorów z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem na czele przebywa w Australii z wizytą oficjalną.

Polska delegacja spotkała się w stolicy Australii z ministrem spraw zagranicznych Aleksandrem Downerem. Uczestniczyła też w posiedzeniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, obrony i handlu.

Marszałek Bogdan Borusewicz poruszył sprawę nierównowagi wizowej między Polską a Australią. Jak zaznaczył, Polska zniosła wizy dla Australijczyków w 2005 r., a Australia nie musi się obawiać napływu pracowników fizycznych z Polski. Dodał, że dwa lata temu wizy na wyjazdy turystyczne zniosła wobec Polski Nowa Zelandia. Ponadto Polska jest obecnie członkiem Unii Europejskiej, a wiele innych krajów UE korzysta z ułatwień w otrzymaniu wizy australijskiej.

Na posiedzeniu Komisji Australijczycy powiedzieli, że zajmą się tą sprawą - powiedział Borusewicz.

d1t4djx

Polscy i australijscy politycy rozmawiali również na temat walki terroryzmem oraz obecności wojsk polskich i australijskich w Afganistanie i w Iraku.

Na spotkaniu z ministrem Downerem obie strony potwierdziły konieczność utrzymania obecności wojskowej w Iraku do czasu ustabilizowania sytuacji w tym kraju. Australia ma obecnie w Iraku i jego okolicach około 1400 żołnierzy. Ich wycofania domaga się australijska opozycja. Polskich żołnierzy w Iraku jest około 900, służą w międzynarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Strony polska i australijska były też zgodne co do tego, że zwiększenie kontyngentów wojska w Afganistanie daje nadzieję na ustabilizowanie sytuacji w tym kraju.

Australijskich żołnierzy służy tam obecnie około 500. Australijski minister obrony Brendan Nelson powiedział niedawno, że Australia rozważa możliwość zwiększenia kontyngentu - jak zasugerował - do tysiąca żołnierzy, przede wszystkim doborowych jednostek sił specjalnych. Polskich wojskowych w Afganistanie jest obecnie około 150. Wkrótce Polska zamierza wysłać do Afganistanu ponad tysiąc żołnierzy w ramach kierowanych przez NATO sił ISAF.

d1t4djx

Marszałek Borusewicz zaapelował też o poparcie kandydatury Wrocławia jako miejsca wystawy światowej EXPO 2012. Borusewicz przekazał ministrowi Downerowi list od premiera Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o poparcie polskiej kandydatury.

O prawo do goszczenia EXPO 2012 ubiegają się również marokański Tanger i koreańskie Yeosu. Decyzję o przyznaniu prawa do organizacji wystawy podejmą w listopadzie 2007 r. delegaci z 98 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw.

Australijscy politycy pytali m.in., jak wejście Polski do UE wpłynęło na jakość życia w Polsce, a zwłaszcza na rolnictwo. Marszałek Borusewicz podkreślił, że mimo iż polscy rolnicy otrzymują z UE mniejsze dopłaty niż rolnicy z tzw. starej Unii, polska żywność jest konkurencyjna na rynku unijnym.

Na obu spotkaniach podkreślono potrzebę zwiększenia roli kontaktów parlamentarnych między obydwoma krajami oraz rozwijania współpracy gospodarczej. (js)

Renata Chrzanowska

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj