Trwa ładowanie...
dfmhyl5
nauka
02-12-2011 02:10

Polscy naukowcy tworzą komputerowe symulacje raka

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pomogą lekarzom zwalczyć raka. Wykonane w Krakowie wirtualne symulacje mogą zrewolucjonizować terapię nowotworów - ocenia "Dziennik Polski".

dfmhyl5
dfmhyl5

Badacze z Katedry Informatyki AGH twierdzą, że wirtualne symulacje rozwoju raka to tylko kwestia czasu i opracowują system informatyczny, który będzie pomocny dla lekarzy i producentów leków.

Specjalny program informatyczny na podstawie zdjęcia fragmentu tkanki nowotworowej ma wyliczać różne parametry oraz przewidywać jak rak zachowa się w przyszłości np. po podaniu określonej dawki leku.

Jak podkreśla prof. Witold Dzwinel z AGH, dzisiejsza informatyka stwarza możliwości, o których nie mogliśmy śnić jeszcze kilka lat temu. - Dlatego tylko kwestią czasu jest ścisłe powiązanie modelowania i symulacji komputerowej z rozwiązywaniem najtrudniejszych problemów biologii i medycyny - mówi.

Projektem AGH interesują się już polscy i zagraniczni lekarze. Uczelnia współpracuje m.in. z amerykańskimi uniwersytetami w Minnesocie i Colorado. Naukowcy wraz z kolegami z USA starają się też o duży grant z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj