PolskaPolscy naukowcy pracują nad szczepionką na żółtaczkę typu C

Polscy naukowcy pracują nad szczepionką na żółtaczkę typu C

Naukowcy z Gdańska pracują nad wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C. Celem prac jest wytworzenie inhibitora rozwoju wirusa lub znalezienie skutecznej szczepionki.

Wirus zapalenia wątroby typu C to "największy zabójca", jeśli jeszcze nie teraz, to prawdopodobnie w przeciągu najbliższych kilku lat. Jest to wirus stosunkowo niedawno wykryty, przez wiele lat nie było możliwości hodowli tego wirusa in vitro, nie było metod diagnostycznych, a część zarażeń wirusem wątroby typu C wynikała z naszej niewiedzy - powiedział szef Katedry Wirusologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Akademii Medycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Bogusław Szewczyk.

Wyjaśnił, że do zakażeń dochodziło m.in. w czasie transfuzji krwi, gdzie przetaczano biorcy krew, w której znajdował się wirus. Próbek krwi nie badano pod kątem obecności tego wirusa, gdyż go nie znano. Przypomniał, że drogi rozprzestrzeniania się wirusa zapalenia wątroby typu C są podobne do dróg rozprzestrzeniania się wirusa HIV.

Wirus rozwija się czasami bardzo długo, nawet przez dziesiątki lat. Powoduje uszkodzenie wątroby, powstanie nowotworów w tym narządzie i jedyną skuteczną terapią w chwili obecnej jest przeszczep tego organu - powiedział prof. Szewczyk.

Inhibitory, nad którymi pracujemy, jeśli nawet nie pozwolą na całkowite wyeliminowanie wirusa, to poskutkują przynajmniej zapobieganiu rozwijaniu się wirusa w organizmie ludzkim - zaznaczył naukowiec.

Gdański zespół naukowców jest częścią dużego europejskiego konsorcjum zajmującego się badaniem wirusa zapalenia wątroby typu C. Już wkrótce część gdańskiego zespołu ma wejść w skład jeszcze jednego europejskiego konsorcjum, które będzie opracowywać szczepionkę przeciwko temu wirusowi.

Wydawało się, że opracowanie tej szczepionki nie będzie możliwe, w tej chwili jednak są pewne szanse, że oprócz znalezienia inhibitora możliwe będzie wynalezienie szczepionki. Nie wierzę jednak, żeby to było wcześniej niż za 5 do 10 lat. Efektywne inhibitory opracujemy najprawdopodobniej znacznie wcześniej - ocenił prof. Bogusław Szewczyk.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)