Polscy naukowcy nie korzystają z patentów
Polska ma wielu świetnych naukowców, ale wyniki ich badań rzadko trafiają do produkcji. Zdaniem szefa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera wciąż zbyt mała jest znajomość ochrony patentowej wynalazków.
Rzecznik patentowy Rafał Witek dodaje, że na taki stan ogromny wpływ miał okres PRL-u kiedy komercyjne zastosowanie pracy naukowej nie miało większego znaczenia. Do dziś duży nacisk kładzie się na publikację, a o praktycznym wykorzystaniu badań się zapomina.
Prof. Kleiber wskazuje zaś na zagraniczne placówki naukowe. Amerykańskie uniwersytety znaczną część swojego budżetu czerpią ze sprzedaży praw do wyników naukowych badań. W niektórych przypadkach - jak Columbia University i Florida State University - aż jedna trzecia tych budżetów pochodzi z licencji.
Rafał Witek dodaje zaś, że próbując przełożyć pracę naukową na wymierne korzyści w biznesie, warto zwrócić uwagę na praktyczne możliwości wykorzystania wyników badań. Witek podkreśla, że bardzo dobrze jeśli wynalazek stoi na bardzo mocnych podstawach naukowych, ale to nie wystarczy. Warto pamiętać, że to będzie produkt, który na wolnym rynku będzie konkurował z innymi produktami.
Zdaniem Rafała Witka obecna koniunktura gospodarcza i wsparcie państwa dla wykorzystania naukowych projektów w biznesie stwarzają dobre warunki dla wielu naukowców.