Polscy muzułmanie świętują koniec ramadanu
Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody trzydniowego święta zakończenia postu Ramadan Bajram, jednego z dwóch najważniejszych w roku świąt muzułmańskich.
W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju grupy polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy odbyły się przed południem m.in. w dwóch domach modlitw w Białymstoku oraz meczecie w Bohonikach. W czasie zimy zabytkowy drewniany meczet w Kruszynianach jest nieczynny.
Święto Ramadan Bajram - Id-al-Fitr - jest czasem wypoczynku i obfitości po trwającym miesiąc ścisłym poście. Zgodnie z tradycją, w czasie świąt rozdawana jest jałmużna, składane wizyty i życzenia. W niedzielę wieczorem w Białymstoku polscy muzułmanie organizują też bal. Poprzedzający Ramadan Bajram post przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego, zwany ramadanem (lub ramazanem).
Rok muzułmański jest krótszy od kalendarzowego o 11 dni, dlatego muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom. Drugim najważniejszym w roku świętem wyznawców islamu jest święto ofiarowania - Kurban Bajram. Wypada ono za mniej więcej trzy miesiące. Zgodnie z tradycją, składane są wtedy Bogu ofiary ze zwierząt.
Szacuje się, że w Polsce jest ok. 5 tysięcy wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, z których większość mieszka na Białostocczyźnie. Należą do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, najważniejszej organizacji tej społeczności. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce ocenia się na 20-25 tysięcy osób. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: studenci, dyplomaci i uchodźcy z krajów islamskich.(ck)