PolskaPolscy lekarze lecą leczyć dzieci w Kamerunie

Polscy lekarze lecą leczyć dzieci w Kamerunie

Polscy lekarze ze Stowarzyszenia "Lekarze
Nadziei" odlecą do Kamerunu z polsko-włoską misją
humanitarną, podczas której będą badać i leczyć kameruńskie dzieci
oraz uczestniczyć w uruchomieniu oddziału położniczego -
poinformował przewodniczący stowarzyszenia prof.
Zbigniew Chłap.

01.08.2007 | aktual.: 01.08.2007 17:26

W składzie ekipy znajduje się trzech lekarzy, w tym dwóch położników-ginekologów, pielęgniarka, dwoje delegatów współorganizującego akcję Urzędu Marszałkowskiego Regionu Molise (Włochy), w tym prawnik, oraz ekipa dokumentacyjna krakowskiej telewizji.

W Garoua-Boulai, gdzie od wielu lat polskie siostry dominikanki prowadzą przychodnię, uczestnicy misji przekażą leki i sprzęt medyczny, przeprowadzą badania dzieci w wieku do 5 lat ze szczególnym uwzględnieniem cech niedożywienia oraz wezmą udział w pracach adaptacyjnych i otwarciu oddziału położniczego.

Po miesiącu część ekipy wróci do kraju, by opracować wyniki badań i zdobywać kolejne środki. Przez 6 miesięcy na miejscu pozostanie polski specjalista ginekolog Marian Choma, który będzie pracował i szkolił miejscowy personel. Większość pacjentów przychodni w Garoua-Boulai stanowią członkowie plemienia Bororo i Baya oraz uchodźcy z objętej rebelią Republiki Środkowej Afryki.

Akcję zorganizowało Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" przy współpracy i pod patronatem marszałka regionu Molise - Michele Iorio oraz marszałka współpracującego z tym regionem województwa małopolskiego - Marka Nawary. Jak podkreślają organizatorzy misji ze stowarzyszenia "Lekarze nadziei", wyjazd polskiego lekarza nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".

Nasze stowarzyszenie na pierwszych stronach swojego statutu ma wpisaną pomoc dla ludzi najbardziej potrzebujących, w związku z tym wydaje nam się, że właśnie Afryka, a szczególnie niektóre jej regiony, potrzebują niezwykle pilnie naszej pomocy. Dlatego - obok naszej pomocy w kraju - organizujemy już trzecią naszą misję w Afryce - powiedział prof. Zbigniew Chłap.

Jak poinformował, poprzednio lekarze Stowarzyszenia byli w Zambii (2003 rok) i Kamerunie (2006). Właśnie po tej drugiej misji w Kamerunie stwierdziliśmy, że konieczna jest tam szersza pomoc dla dzieci, które są niedożywione, potrzebują pomocy i szczepień. To będzie główne zadanie naszej trzeciej misji - powiedział prof. Chłap.

Oprócz udzielania pomocy medycznej lekarze mają zamiar przeprowadzić badania kliniczne i laboratoryjne oraz zebrać dane na temat niedożywienia wśród dzieci według szczegółowo przygotowanej ankiety. Te dane pomogą nam w udzieleniu pomocy dziecku na miejscu, a po ich opracowaniu będą stanowiły podstawę do ubiegania się o dalszą pomoc finansową. Będą to wiarygodne badania, już zabiegamy o kolejne środki, by ten wyjazd przedłużyć" - powiedziała uczestniczka poprzedniej misji w Kamerunie i kierownik obecnej Justyna Laskowska.

Jak dodała Laskowska, podczas poprzedniej misji w Kamerunie miała okazję przekonać się, że "żywność działa jak najlepsze lekarstwo, niekiedy efekty były niesamowite". Jej zdaniem, wyjazd na afrykańską misję jest wielkim wyzwaniem dla każdego lekarza. To jest zupełnie inna medycyna, w tych warunkach medycyny trzeba uczyć się od nowa - powiedziała lekarka.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)