PolskaPołowa Polaków żyje przeciętnie

Połowa Polaków żyje przeciętnie

Prawie połowa Polaków (49%) uważa, że żyje im się przeciętnie, czyli ani dobrze, ani źle. Co czwarty z nas (25%) jest niezadowolony z poziomu swojego życia, a tylko 1% ankietowanych twierdzi, że żyje im się bardzo dobrze - wynika z marcowego sondażu CBOS.

Porównując swoją obecną sytuację z tą sprzed roku, większość ankietowanych (57%) była zdania, że żyje na takim samym poziomie jak wówczas. Pogorszenie stwierdza jedna trzecia badanych (33%).

Oceniając sposób gospodarowania pieniędzmi w swoich rodzinach, 6% Polaków (mniej o 3% niż przed rokiem) twierdzi, że żyje bardzo biednie i nie starcza im nawet na podstawowe potrzeby, a 34% (spadek o 5%) żyje skromnie i musi na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować.

Połowa respondentów (51%) twierdzi, że żyje średnio - starcza im na co dzień, ale na poważniejsze zakupy muszą oszczędzać. Co jedenasty badany (9%) uważa, że żyje dobrze i starcza mu na wiele bez specjalnego oszczędzania. Tylko 1% respondentów ocenia, że żyje bardzo dobrze, tak że może sobie pozwolić na pewien luksus.

Polakom brakuje pieniędzy zwłaszcza na wyposażenie mieszkania lub domu (deklaruje to 57%) oraz na urlop lub wakacje dzieci (również 57%). W wielu domach nie ma pieniędzy na wydatki związane z życiem kulturalnym (42%), na zakup ubrań czy butów (38%) albo na wydatki związane z leczeniem (37%).

Ponad jednej czwartej rodzin nie starczało pieniędzy na pokrycie świadczeń mieszkaniowych (29%) i na żywność (27%). Średnio co piąta rodzina zmuszona była zrezygnować z wydatków na środki czystości i higienę osobistą (19%) oraz związanych z nauką, kształceniem (22%).

Tylko 28% ankietowanych nie miało problemów finansowych w żadnej z wymienionych dziedzin.

Co siódmy Polak (14%) lęka się biedy i nie wie, jak by sobie z nią poradził, a blisko dwie piąte (37%), choć obawia się biedy, sądzi, że da sobie radę. Co trzeci respondent (33%) wprawdzie nie boi się biedy, ale martwi się o pogorszenie sytuacji materialnej swojej rodziny. Spokojni o finansową przyszłość stanowią 15% badanych.

Obawy o przyszłość wyrażają najczęściej renciści, bezrobotni, rolnicy, osoby najstarsze i mające tylko podstawowe wykształcenie. Spokojne o swoją sytuację finansową są osoby z wyższym wykształceniem, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji oraz przedsiębiorcy pracujący na własny rachunek poza rolnictwem.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-7 marca 2005 r. na liczącej 1025 osób reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)