Połowa Polaków uważa, że okres rządu obecnej koalicji to czas stracony
49% Polaków uważa, że okres rządów koalicji PiS, Samoobrony i LPR będzie dla rozwoju Polski czasem straconym. 21% twierdzi, że obecnie
rządzącym uda się wprowadzić reformy i przyspieszyć rozwój naszego
kraju - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Najwięcej przekonanych o tym, że obecna koalicja przeprowadzi reformy wspierające rozwój kraju, jest wśród elektoratów partii ją tworzących: 62% wyborców PiS, po 55% - Samoobrony i LPR. Odmienne zdanie najczęściej wyrażają zwolennicy SLD (82%) i PO (80%).
Wśród zwolenników rządu Kazimierza Marcinkiewicza opinie o efektach działań koalicji rozkładają się po równo. 37% wyrażających poparcie dla gabinetu wierzy w to, że uda się wprowadzić reformy i przyspieszyć rozwój Polski. Tego zdania nie podziela 36%.
Przeciwnicy obecnego rządu w przeważającej większości (81%) uważają, że obecny okres jest czasem straconym dla rozwoju Polski. Inaczej uważa jedynie 4% tej grupy.
Pogląd, że rządząca koalicja nie wykorzysta szansy na przyspieszenie rozwoju Polski przeważa we wszystkich analizowanych przez CBOS grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej taką opinię wyrażają ludzie młodzi, do 24 roku życia - 65%, mieszkańcy największych miast - 61%, z wyższym wykształceniem - 68%, o miesięcznych dochodach powyżej 1200 zł na osobę - 71 %, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji - 78%, właściciele firm - 68%.
CBOS zapytał ankietowanych, jak rządy obecnej koalicji wpłyną na jakość życia politycznego. "Uzdrowią" - odpowiedziało 12% pytanych, "pogorszą" - 40%, "nie zmienią" - 29%, "trudno powiedzieć" - 19%.
Badani oceniali także wpływ koalicji na stosunki Polski z Unia Europejską, Rosją i Niemcami. W opinii 34% ankietowanych, sytuacja naszego kraju w UE nie zmieni się, o braku zmiany w stosunkach polsko-rosyjskich przekonanych jest 35%, a w stosunkach polsko-niemieckich - 41%.
13% respondentów uważa, że pozycja Polski w Unii umocni się. Przekonanie, że stosunki z Rosją i Niemcami poprawią się wyraża odpowiednio - 16% i 15%.
Pogorszenia stosunków polsko-niemieckich spodziewa się 20% badanych, a polsko-rosyjskich - 25%. Zdaniem 35% pytanych, pozycja Polski w Unii osłabi się.
Sondaż przeprowadzono w dniach 12-15 maja na liczącej 991 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.