Połowa obywateli UE zna języki obce
Znajomość angielskiego, jako języka obcego, przez obywateli Unii Europejskiej stale wzrasta.
18.11.2005 01:18
Wynika z badania Eurobarometr przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social.
Ponad jedna trzecia (34%) osób dorosłych, mieszkających w krajach Unii Europejskiej twierdzi, że potrafi posługiwać się angielskim jako drugim językiem - oznacza to wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do wyników badania z 2001 roku. Biorąc pod uwagę, że angielski jest językiem ojczystym 13% osób mieszkających w Unii Europejskiej (Wielka Brytania, Irlandia), oznacza to, że prawie połowa (47%) dorosłych mieszkańców Unii potrafi porozumiewać się w tym języku. Drugim, co do popularności, językiem obcym w krajach Unii Europejskiej jest niemiecki (dla 12% jako język obcy, dla 18% jako język ojczysty) oraz francuski (11% w stosunku do 12%). Językiem polskim, jako językiem ojczystym, posługuje się 9% mieszkańców Unii, natomiast 1% deklaruje znajomość polskiego jako drugiego języka.
Z badań wynika, że co drugi obywatel Unii Europejskiej posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym. W Polsce co drugi respondent (49%) deklaruje znajomość języka obcego w stopniu pozwalającym na udział w rozmowie.
Po rozszerzeniu UE odsetek osób posługujących się językiem niemieckim (jako językiem ojczystym, bądź drugim) spadł o 2 punkty procentowe, chociaż odsetek respondentów, dla których niemiecki jest drugim językiem wzrósł o 4 punkty procentowe. Podobną tendencję obserwujemy w przypadku języka francuskiego - całkowity odsetek ludzi mówiących w tym języku obniżył się o 3 punkty procentowe, ale liczba osób władająca nim jako drugim językiem nie zmieniła się.
Porównując wyniki tegorocznego badania dla krajów unijnej "Piętnastki" z rezultatami uzyskanymi w 2001 roku, odsetek osób, które deklarowały znajomość języka obcego na tyle dobrze, aby móc brać udział w rozmowie, wzrósł o 3 punkty procentowe (z 47% do 50%).
Swój poziom znajomości języków obcych respondenci najczęściej oceniają jako dobry. Kiedy weźmiemy pod uwagę pięć najbardziej popularnych języków obcych okaże się, że ponad połowa respondentów ocenia swoje umiejętności jako dobre lub bardzo dobre (angielski 69%, hiszpański 65%, niemiecki 58%, francuski 55%, rosyjski 54%). W stosunku do każdego języka respondenci oceniali swoje umiejętności językowe wyżej niż w 2001 roku.
Angielski jest najczęściej używanym językiem obcym w 16 krajach członkowskich. Słowacja jest jedynym krajem, w którym angielski nie jest wymieniany wśród 3 najpopularniejszych języków obcych. W Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Niemczech, w Czechach i na Węgrzech najszerzej znanym językiem obcym jest francuski. W Polsce najbardziej popularnymi językami są: angielski (25%), rosyjski (24%) oraz niemiecki (19%).
"Znajomość języka angielskiego w krajach Unii Europejskiej stale wzrasta, jednak zwiększająca się obecnie mobilność wewnątrz UE oraz wyższy poziom imigracji spoza jej obszaru nie mają znaczącego wpływu na mapę językową regionu. Co ważne, znaczna część obywateli UE twierdzi, że włada co najmniej dwoma językami Dzięki rosnącej dostępności mediów anglojęzycznych, spowodowanej łatwiejszym dostępem do TV satelitarnej i Internetu, a także w związku z większą liczbą podróżujących za granicę, coraz więcej obywateli UE doświadcza bezpośredniego kontaktu a zarazem korzyści z rozumienia i używania języka angielskiego. Co więcej, jest wielce prawdopodobne, że w najbliższych latach odsetek ten będzie nadal wzrastał" - powiedziała Marita Carballo, prezes TNS Polling & Social. Badanie zostało przeprowadzone metodą face-to-face w okresie od 9 maja do 14 czerwca 2005 r. na próbie 30 348 osób z 25 krajów UE.