Trwa ładowanie...
d31svl3
kościół
14-11-2006 22:20

Polonia protestuje przeciw zamknięciu polskiego kościoła w Baltimore

Kongres Polonii Amerykańskiej
zaprotestował przeciwko zamknięciu i planowanemu przekształceniu w
szkołę katolickiego kościoła św. Stanisława na przedmieściu
Baltimore, zbudowanego i przez 120 lat wykorzystywanego przez
polskich imigrantów.

d31svl3
d31svl3

Kościół zamknięto już w 2000 r. decyzją archidiecezji w Baltimore i zakonu oo. Franciszkanów, który jest właścicielem świątyni i budynków parafialnych. Zakon twierdzi, że przyczyną był spadek polskiej populacji w dzielnicy.

W tym roku postanowiono zburzyć budynki w celu postawienia na ich miejscu osiedla mieszkaniowego, a kościół przerobić na szkołę.

W liście przysłanym PAP oddział KPA w Waszyngtonie informuje, że decyzje te podjęto "mimo apeli i protestów parafian, działaczy ochrony zabytków i polskiej społeczności, które zostały zignorowane". Kościół św. Stanisława został ufundowany i zbudowany przez polskich imigrantów w 1880 r.

"Zniszczenie kościoła i parafii św. Stanisława to niesprawiedliwość. Działanie to wykazuje głęboki brak szacunku dla historycznej wartości kościoła. Jest to objaw braku szacunku dla wielkich poświęceń wiernych, w większości polskich Amerykanów, aby kościół zbudować. To obraza dla wszystkich ludzi polskiego pochodzenia" - czytamy w oświadczeniu KPA.

d31svl3

Wzywa ono archidiecezję w Baltimore i oo. Franciszkanów do "rozważenia swojej decyzji i wstrzymania burzenia budynków parafii św. Stanisława". "Wzywamy członków polonijnej społeczności i wszystkich ludzi dobrej woli do poparcia wysiłków na rzecz ratowania kościoła św. Stanisława" - stwierdza w konkluzji KPA.

Zakon Franciszkanów broni swej decyzji.

"Polska społeczność w okolicy wymiera. Jest coraz mniejsza. W pobliżu jest poza tym inny kościół, św. Kazimierza, większy i bezpieczniejszy" - powiedział ojciec Noel Danielewicz.

Odrzuca on zarzut, że zamknięcie kościoła to "obraza". "Sam mam polskie korzenie" - podkreśla.

Zamknięcie polskiego kościoła w Baltimore nie jest przypadkiem odosobnionym w USA. Dochodzi do tego w wielu miastach. Dawne polskie dzielnice tracą tam swój polski charakter wskutek przeprowadzania się bogacących się Polaków i polskich Amerykanów na zamożniejsze i bezpieczniejsze przedmieścia. Na ich miejsce wprowadzają się inne grupy etniczne, najczęściej Latynosi.

Tomasz Zalewski

d31svl3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31svl3
Więcej tematów