Polonia niemiecka zwiera szeregi
Organizacje polonijne w Niemczech zacieśniają współpracę, licząc na poważniejsze traktowanie przez niemiecki rząd - pisze "Rzeczpospolita". W ten sposób Polonia liczy, że stanie się pełnoprawnym partnerem niemieckiego rządu w rozmowach o zwiększeniu jej uprawnień i zacznie być traktowana na równi z mniejszością niemiecką w Polsce.
14.02.2011 | aktual.: 14.02.2011 09:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na nadzwyczajnym zjeździe delegatów Polonii podpisano porozumienie o zarejestrowaniu Konwentu jako europejskiej gospodarczej wspólnoty interesów (EWIV). – To nowy etap w historii Polonii – zapewnił Wiesław Lewicki, szef Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech.
Zgodnie z podpisanym w 1991 r. traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, Polonia w Niemczech powinna być traktowana na równi z mniejszością niemiecką w Polsce. Różnice można jednak dostrzec np. w nauce języka ojczystego. Swojego języka uczy się 90% dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce, a zaledwie 3% dzieci mniejszości polskiej w Niemczech - wynika z ocen szefa Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech Piotra Małoszewskiego.
W marcu odbędzie się w Warszawie kolejna runda rozmów. Polonia przystępuje do nich bardziej zjednoczona, zacieśniając współpracę czterech organizacji zrzeszonych w Konwencie.