ŚwiatPolonia chce w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar nazizmu

Polonia chce w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar nazizmu

Obradujący w Berlinie kongres organizacji polskich w Niemczech zaapelował o utworzenie w stolicy RFN miejsca pamięci poświęconego Polakom, pomordowanym przez reżim nazistowski. Polonia chciałaby też mieć reprezentację w polskim parlamencie.

08.12.2012 | aktual.: 08.12.2012 21:13

Przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki przypomniał na konferencji prasowej, że o utworzenie w Berlinie miejsca upamiętniającego wszystkie polskie ofiary nazizmu Polska zwracała się podczas obrad okrągłego stołu w sprawie wspierania mniejszości niemieckiej w Polsce oraz Polonii w Niemczech. Postulat ten znalazł się we wspólnym oświadczeniu polsko-niemieckiego okrągłego stołu z 12 czerwca 2011 roku, podpisanym także przez przedstawicieli rządów Polski i RFN.

- Kongres zwraca się dziś do rządu niemieckiego o realizację tego punktu i nieodkładanie jej na dalszy plan - powiedział Lewicki. - Pokolenie naszych dzieci nie pamięta tragedii wojny, dlatego należy się nam (Polakom) miejsce pamięci - nie musi być to pomnik. Zdaniem Lewickiego miejsce upamiętnienia polskich ofiar prześladowań nazistowskich powinno znaleźć się w centrum niemieckiej stolicy, podobnie jak odsłonięty kilka tygodni temu pomnik ofiar nazizmu wśród narodowości Sinti i Romów.

15 listopada tego roku pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski poruszył ten temat podczas kolejnej rundy polsko-niemieckiego okrągłego stołu, która odbyła się w Berlinie. Jak informowała potem w komunikacie Kancelaria Premiera, zdaniem Bartoszewskiego takie miejsce pamięci "stanowiłoby również odpowiedź na postulaty strony polskiej i Polonii dotyczące symbolicznej rehabilitacji i upamiętnienia represjonowanych działaczy polonijnych - ofiar nazizmu".

Podczas sobotniego spotkania organizacji polonijnych w Niemczech padła również propozycja, by umożliwić Polonii wprowadzenie do polskiego parlamentu swoich przedstawicieli, np. - jak powiedział Lewicki - poprzez utworzenie jednomandatowego okręgu w wyborach do Senatu dla kandydata z zagranicy.

Obecny na obradach senator Piotr Zientarski (PO) przyznał, że realizacja tej propozycji byłaby skomplikowana. "To wymagałoby nowelizacji prawa wyborczego. Trzeba byłoby zmienić okręgi wyborcze. Ale to oczywiście możliwe - jeśli takie prośby będą" - powiedział senator.

Niemiecka Polonia przyjęła na swoim kongresie wiele innych postulatów, adresowanych zarówno do władz polskich, jak i niemieckich, w tym m.in. utworzenie stabilnej struktury finansowania organizacji polskich w Niemczech, np. poprzez fundusz przy ministerstwie spraw wewnętrznych w Berlinie, większego dostępu do mediów oraz wspierania w Niemczech nauczania języka polskiego przez organizacje polonijne.

W sobotnim kongresie wzięli udział przedstawiciele zarówno organizacji, zrzeszonych w Konwencie Organizacji Polskich w Niemczech, jaki spoza Konwentu, w tym Związku Polaków w Niemczech spod znaku "Rodła".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)