Polki nie wiedzą jak uchronić się przed rakiem
Kobiety w Polsce za mało wiedzą jak chronić się przed rakiem szyjki macicy: nie przyjmują zaproszeń na badania cytologiczne. Często też nie zdają sobie sprawy z zależności między tą chorobą, a zakażeniem wirusem brodawczaka HPV, który jest przenoszony drogą płciową i bardzo rozpowszechniony.
Szef Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej profesor Jan Zieliński nie ma wątpliwości - konsekwencje braku profilaktyki pozwalającej na uniknięcie zaawansowanego stadium raka ponosi całe społeczeństwo. Profesor Zieliński podkreśla, że nowoczesne leczenie raka szyjki macicy jest bardzo kosztowne. Koszty rosną, a skuteczność leczenia spada z każdym stopniem zaawansowania raka.
Na raka szyjki macicy zapada 4 tysiące Polek rocznie - umiera połowa z nich, bo choroba jest zbyt zaawansowana, by leczenie mogło dać efekt.
Specjalista przeciwdziałania zakażeniom HPV profesor Sławomir Majewski podkreśla, że to także niewymierne finansowo straty dla całego społeczeństwa: kobiety, które zachorowały tracą średnio 26 lat życia. W tym czasie mogłyby pracować i wychowywać dzieci.
Lekarze podkreślają, że przed rakiem szyjki macicy można skutecznie się chronić: trzeba regularnie robić badania cytologiczne. Dorosłe kobiety powinny je wykonywać co najmniej raz na trzy lata. A gdy jest się nastolatką - najlepiej się zaszczepić przeciw wirusowi HPV przed podjęciem inicjacji seksualnej. Ginekolog profesor Tomasz Niemiec mówi, że barierą jest jednak cena szczepionki, toteż w wielu krajach jest ona refundowana, a w Polsce finansują ją nastolatkom niektóre samorządy.
Szczepionka przeciw HPV jest droga: konieczne są trzy dawki około 500 złotych każda. Jest skuteczna, bo obejmuje większość typów wirusa brodawczaka. Pozostaje jednak pewien margines możliwości zakażenia innym typem wirusa, mimo szczepienia. Dlatego szczepienie nie zwalnia z cytologii.
Profesor Jan Zieliński podkreśla, że cytologia jest podstawowym sposobem ochrony przed rakiem szyjki macicy. Natomiast przez zakażeniem wirusem HPV, który wywołuje raka - można się uchronić w jeszcze prostszy sposób: zachowując monogamię.
Przez najbliższy tydzień - od 21 do 27 stycznia - w 80 ośrodkach w całej Polsce będą działać specjalne punkty informacyjne. Będzie można tam dowiedzieć się więcej na temat badań cytologicznych i szczepień przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy. Więcej informacji także na stronie internetowej www.hpv.pl.