Trwa ładowanie...
d3myra5
15-02-2006 18:45

Polka uhonorowana za uratowanie żydowskich chłopców

Medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, za uratowanie dwóch żydowskich chłopców w czasie II wojny światowej, przedstawiciel ambasady Izraela uhonorował w Łodzi Władysławę Kaszubską.

d3myra5
d3myra5

W imieniu chorej, 83-letniej obecnie matki, medal odebrała jej córka Halina Zawadzka.

Pani Władysława Kaszubska jest bohaterem. Jest bohaterem i powinna być z tego dumna, powinno z tego być dumne jej miasto, kraj i wszyscy na świecie - mówił podczas uroczystości w siedzibie Gminy Żydowskiej przedstawiciel ambasady Izraela Jaakow Finkelstein.

Władysława Kaszubska od 1940 roku ukrywała i opiekowała się dwójką kilkuletnich dzieci swojej siostry, która przed wojną wyszła za mąż za warszawskiego Żyda. W ich rodzinnym domu w Żelechowie ukrywano ich pod podłogą. Władysława Kaszubska, aby zapewnić im wystarczającą ilość jedzenia, podjęła pracę w restauracji.

Gdy sytuacja stała się już bardzo groźna, z pomocą leśniczego rodzina zbudowała w lesie bunkier, w którym matka ukrywała się wraz z chłopcami. Przez ten cały czas ich ciocia przynosiła im do lasu jedzenie.

d3myra5

Matka chłopców została jednak zastrzelona podczas niemieckiej obławy; dzieci trafiły do łódzkiego getta. Rodzina Władysławy Kaszubskiej za łapówkę wyciągnęła dzieci z getta, a ich - wówczas 19-letnia ciocia - opiekowała się nimi do zakończenia wojny.

Po wojnie dzieci trafiły najpierw do żydowskiego domu dziecka w Łodzi; aby nimi się opiekować przeprowadziła się tam również pani Władysława. Później w Izraelu odnalazł się ojciec chłopców; obaj wyjechali tam w 1957 roku.

Mama często wspominała te bolesne zdarzenia. Wspominała o strachu. Miała 19 lat, a musiała sobie radzić jak dojrzała osoba - powiedziała Halina Zawadzka.

Przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller podkreślił, że w Polsce za ratowanie żydowskiej rodziny groziła kara śmierci nie tylko dla tego kto ukrywał, ale czasami dla mieszkańców całej miejscowości. Wielkim aktem humanitaryzmu i poświęcenia było ratowanie każdej żyjącej osoby narodowości żydowskiej na terenie Polski - mówił.

d3myra5

Medal i dyplom "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" ustanowił w 1953 r. izraelski parlament jako najwyższe odznaczenie, nadawane osobom, które nie są obywatelami Izraela. O nadaniu tytułu Sprawiedliwego decyduje kapituła Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie. Medale przyznawane są, także pośmiertnie, osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia i zdrowia, z pobudek czysto humanitarnych ratowały osoby narodowości żydowskiej w czasie drugiej wojny światowej.

Na medalu widnieje pochodzący z Talmudu napis: "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Spośród ponad 20 tys. uhonorowanych medalem, największą, bo liczącą ponad 6 tys. osób grupę stanowią Polacy.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj