Trwa ładowanie...
d405hao
d405hao

Polka jest lepiej wykształcona, ale Polak i tak zarabia więcej

Polka wciąż ma znacznie gorszą sytuację na rynku pracy niż przeciętna Europejka. Znacznie częściej jest bezrobotna i trudniej jej łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Na dodatek pensje Polek są o prawie jedną szóstą mniejsze niż zarobki mężczyzn - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej o równości kobiet a mężczyzn, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d405hao

Jeszcze w 2007 roku przeciętny mężczyzna zarabiał na tym samym samym stanowisku co kobieta o 7,5% więcej. Ale już rok później ta różnica wynosiła 14,3%. Jak wynika z najnowszego badania wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak, mężczyzna w Polsce w 2009 roku zarabiał średnio 3900 zł, a kobieta 3000 zł. To daje aż 30% różnicy. Na dodatek im wyższe stanowiska są porównywane, tym większe są różnice w zarobkach.

Kiedy wśród pracowników szeregowych jest to średnio 460 zł różnicy, to wśród dyrektorów aż 3,5 tysiąca. - Te różnice w znacznej części wynikają z faktu, że praca kobiet, przerywana na czas rodzenia i wychowywania dzieci, jest niestety gorzej wyceniana - tłumaczy profesor Urszula Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego. - Więc choć Polki są lepiej wykształcone niż mężczyźni, to wciąż gorzej zarabiają, rzadziej awansują i jest ich mniej na stanowiskach kierowniczych - dodaje rozmówczyni gazety.

Gazeta Prawna w internecie www.gazetaprawna.pl

Przejdź do archiwum Gazety Prawnej »

d405hao

Podziel się opinią

Share
d405hao
d405hao
Więcej tematów