Trwa ładowanie...

Polityk, który wspinał się po górach. Janusz Onyszkiewicz: kiedyś co dziesiąty himalaista ginął

Cały świat wciąż żyje akcją ratunkową Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicza. W górach kilkadziesiąt lat temu zginęły dwie żony byłego posła, dwukrotnego ministra obrony narodowej i europarlamentarzysty, a także alpinisty i himalaisty Janusza Onyszkiewicza. - To nie jest tak, że każdy z nas przed wyjściem w góry spisuje testament - twierdzi dzisiaj.

Share
Polityk, który wspinał się po górach. Janusz Onyszkiewicz: kiedyś co dziesiąty himalaista ginął
Źródło: PAP, Fot: Dominik Kulaszewicz
d2c4037

"Honorowy przeciwnik" - tak o górach myśli Janusz Onyszkiewicz. W rozmowie z Radiem Zet przyznał, że nie gniewa się na nie, mimo że stracił tam dwie żony.

Pierwsza z nich - Witosława Boretti-Onyszkiewicz - zginęła w 1967 roku przy wycofywaniu się z jaskini Cinckił w Gruzji, druga - Alison Chadwick-Onyszkiewicz - w 1978 roku podczas ataku szczytowego na Annapurnę.

d2c4037

- Ryzyko jest. Kiedyś (w latach 60, 70-tych) też było, wtedy co dziesiąty himalaista ginął. Ale to nie jest tak, że każdy z nas przed wyjściem w góry spisuje testament - ocenił były poseł.

Zobacz też: Fala hejtu wokół wyprawy na Nanga Parbat. W studiu WP doszło do starcia

Dramat na Nanga Parbat

Przypomnijmy, że dzięki szybkiej akcji ratowniczej udało się bezpiecznie sprowadzić do bazy Elisabeth Revol, która następnie została przetransportowana do szpitala w Islamabadzie.

Na Nanga Parbat został Tomasz Mackiewicz. Polak jest uznany za zaginionego.

d2c4037

- Może być tak, że będziemy musieli pochować pustą trumnę. To nie działa tak, że ciało znosi się z gór. To jest chyba w tym wszystkim najgorsze. Tli się nadzieja, że Tomek leży, żyje, czeka na pomoc, a my nie wiemy, co się z nim dzieje... Najwcześniej latem można by myśleć o poszukiwaniu. Nie ma co teraz ryzykować kolejnych żyć -powiedziała w rozmowie z WP SportoweFakty Małgorzata Sulikowska, krewna Tomasza Mackiewicza, który utknął w Himalajach na wysokości ok. 7400 metrów.

Źródło: Radio Zet

d2c4037

Podziel się opinią

Share
d2c4037
d2c4037
Więcej tematów