Trwa ładowanie...
24-08-2005 11:10

Polityczne zabójstwa CIA

Amerykański dziennik "Washington Post"
w reakcji na wypowiedzi popularnego w USA kaznodziei Pata
Robertsona, publikuje listę znanych z najnowszej historii
działań CIA, zmierzających do zmiany reżimu przez usunięcie
przywódcy.

Polityczne zabójstwa CIAŹródło: AFP
dzgpmyo
dzgpmyo

W poniedziałek Robertson nawoływał w amerykańskiej telewizji do zamordowania prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza, jako człowieka stanowiącego wielkie zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. W środę administracja prezydenta USA George'a W Busha zdystansowała się od jego opinii.

Dziennik pisze, że motywowane interesem politycznym państwa zabójstwa znane są amerykańskiej administracji: w latach 60. XX wieku amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) umieściła w Kongu agenta, którego zadaniem było usunięcie rządzącego krajem socjalistycznego premiera Patrice'a Lumumby. Amerykański agent miał Lumumbę otruć, ale nie udało się to, ponieważ wcześniej premiera aresztował marszałek i późniejszy dyktator Sese Seko Mobutu; Lumumbę zakatowano w więzieniu.

Na trzy tygodnie przed śmiercią prezydenta Johna F. Keneddy'ego, 2 listopada 1963 roku - przypomina gazeta - w zamachu zginął prezydent Wietnamu Południowego, Ngo Dinh Diem. Dziennik pisze, że wsparcie dla zamachowców zapewniły Stany Zjednoczone, ponieważ Ngo był dla Amerykanów "niewygodny".

"Washington Post" pisze dalej, że w latach 70. CIA chciała również zachwiać stabilnością w Chile, porywając jednego z generałów socjalistycznego rządu prezydenta Salvadora Allende. USA ewentualnym porywaczom generała Rene Schneidera dostarczały broń. Generał zginął jednak w innych okolicznościach i bez pomocy amerykańskiej broni. Natomiast samego prezydenta Allende zabito w 1973 roku podczas wojskowego puczu generała Augusto Pinocheta.

dzgpmyo

Dziennik podkreśla też, że powyższe machinacje amerykańskich służb wywiadowczych ujawniono w połowie lat siedemdziesiątych, gdy prezydent USA Gerald Ford wydał zakaz zabójstw motywowanych interesem politycznym kraju.

Gazeta dodaje jednak, że w 1986 roku, po zamachu na żołnierzy USA w Berlinie, Amerykanie zbombardowali cele w Libii, w których miał przebywać libijski dyktator Muammar Kaddafi. W 1990 roku prezydent Bill Clinton dał CIA zgodę na z odnalezienie i zabicie przywódcy terrorystycznej organizacji Al-Kaida, Osamy bin Ladena, a w 2003 roku - gdy rozpoczęła się druga wojna w Iraku - amerykańskie lotnictwo przeprowadziło naloty bombowe na bunkry, w których ukrywał się iracki dyktator Saddam Husajn i jego synowie.

dzgpmyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzgpmyo
Więcej tematów