Trwa ładowanie...
d2o8h9b

Politycy żegnają Kazimierza Kutza

W wieku niespełna 90 lat zmarł Kazimierz Kutz, reżyser, a w ostatnich latach polityk związany z PO. Hołd artyście oddali politycy: m. in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk czy szef MSWiA Joachim Brudziński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk oddał hołd zmarłemu Kazimierzowi Kutzowi
Donald Tusk oddał hołd zmarłemu Kazimierzowi Kutzowi (East News)
d2o8h9b

"Sól ziemi czarnej" - takimi słowami, nawiązującymi do tytułu jednego z filmów zmarłego Kutza, podsumował go były premier. "Wielki Ślązak i Polak, wspaniały twórca, serdeczny kolega, na którego zawsze mogłem liczyć" - dodał Tusk.

Z obecnym szefem Rady Europejskiej Kutz znał się dwie dekady - w 1997 r. dostał się do Senatu z listy Unii Wolności, później związał się z partą założoną przez Tuska. Był senatorem przez cztery kadencje, wicemarszałkiem Senatu w latach 2001-2005 i posłem na Sejm (2007-2011). Z polityki wycofał się w 2015 r.

d2o8h9b

Zobacz także: Kutz krytykuje rządy PiS

Swojego byłego kolegę z senackich ław wspomina także Krzysztof Piesiewicz. Z Kutzem łączy go też fach filmowca - był nominowany do Oscara za scenariusz do ostatniej części trylogii Kieślowskiego "Trzy kolory. Czerwony".

Wybitnego reżysera pożegnali też Robert Biedroń i Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej.

Pierwszym politykiem PiS, który oddał hołd Kutzowi, jest Joachim Brudziński. Mimo "wyjątkowej krytyki" wobec PiS i jego samego, osobiście dziękował mu za jego znakomite filmy.

Artystę wspomniał też minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "To smutny dzień dla polskiej kultury" - napisał wicepremier.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o8h9b

Podziel się opinią

Share

d2o8h9b

d2o8h9b
Więcej tematów