Trwa ładowanie...
dsa9maj
dsa9maj
x-news/TVN 24

Politycy PO krytykują prezydenta: okazał się zakładnikiem Jarosława Kaczyńskiego

• Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę medialną
• Nowelizacja skraca kadencje obecnych władz TVP i Polskiego Radia
• Prezydent podpisał też ustawę o służbie cywilnej i ustawę znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków
• Małgorzata Kidawa-Błońska: to wyrok na media publiczne
• Mariusz Witczak: prezydent stał się zakładnikiem ulicy Nowogrodzkiej
• Marcin Kierwiński: to ustawa kadrowa
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dsa9maj

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała na briefingu prasowym w Sejmie, że nowelizacja ustawy o rtv, która skraca kadencje obecnych władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia sprawi, że media nie będą już publiczne i obywatelskie, ale zostaną "zawłaszczone przez jedną partię". - To jest tak naprawdę wyrok na media publiczne; to jest najmniej demokratyczna, najmniej europejska ustawa medialna chyba nie tylko w Europie, ale i na świecie - powiedziała.

- Polskie media były bardzo wysoko oceniane. Zaufanie społeczeństwa do Polskiego Radia i do programów Telewizji Polskiej było bardzo wysokie; jakość programów była wielokrotnie bardzo dobrze oceniana, zdobywały one nagrody na całym świecie - mówiła Kidawa-Błońska. Jak dodała, "prezes PiS chce mieć swoją telewizję i w tej chwili dostał ten prezent od prezydenta".

dsa9maj

Mariusz Witczak (PO) ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że "prezydent Andrzej Duda stał się zakładnikiem ulicy Nowogrodzkiej (przy tej ulicy w Warszawie mieści się siedziba PiS - red.), Jarosława Kaczyńskiego". - W kampanii wyborczej obiecywał kompletnie coś innego; (prezydent) realizuje politykę wiernopoddańczą wobec PiS i wobec Jarosława Kaczyńskiego - powiedział poseł PO.

Witczak wskazywał, że w podpisanej ustawie medialnej "stworzono mechanizm do bezpośredniego zarządzania mediami publicznymi przez zwycięską partię polityczną. Jak dodał, sytuacja ta budzi niepokój również za granicą i ośmiesza Polskę. - Jeżeli są wątpliwości co do wolności słowa, co do funkcjonowania mediów publicznych nie tylko w Polsce, ale i w opinii międzynarodowej, to jest to jak najgorsza wizytówka tzw. dobrej zmiany, która jest złą zmianą w każdej dziedzinie - ocenił Witczak.

Według niego nowela ustawy o rtv "to klasyczny bubel prawny, który wchodzi również w konflikt z konstytucją, ponieważ zabiera kompetencje Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji".

- KRRiT to organ konstytucyjny, który powinien stać na straży i czuwać nad standardami mediów również poprzez organizowanie konkursów. Z tego mechanizmu zrezygnowano i w ten sposób KRRiT nie będzie w stanie wypełniać swoich funkcji konstytucyjnych - uważa Witczak.

dsa9maj

"Jak zwolnić prezesów"

Marcin Kierwiński (PO) mówił z kolei, że nowelizacja ustawy o rtv, to de facto "ustawa kadrowa" a nie ustawa medialna, ponieważ jej głównym tematem jest to, "jak zwolnić prezesa Polskiego Radia i jak zwolnić prezesa Telewizji Polskiej".

Poseł PO odniósł się do słów szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej, która informując o decyzji Andrzeja Dudy podkreśliła, że prezydentowi zależy na tym, by media publiczne były bezstronne, obiektywne i wiarygodne. Według niego, jeśli tak jest, to powinien to być powód do niepodpisywania noweli.

Jak dodał, to, że stało się inaczej i prezydent podpisał nowelę, oznacza, iż wpisuje się on w upartyjnianie mediów publicznych, dopuszcza, by polityka miała bezpośredni wpływ na treści, jakie będą się pojawiały w mediach publicznych i "aby to polityk zarządzał mediami publicznymi".

dsa9maj

Politycy PO komentowali też podpisanie przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Kidawa-Błońska zaznaczyła, że nowela ta "psuje kolejną część naszej demokracji". - Służba cywilna na wielkie znaczenie i od dzisiaj także przestanie istnieć - powiedziała była marszałek Sejmu.

Według Witczaka nowelizacja ta jest niekonstytucyjna, bo upartyjni służbę cywilną. Jak mówił, nowela ta łamie 153 art., który mówi m.in. o tym, że "w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa, w urzędach administracji rządowej działa korpus służby cywilnej".

Poseł PO skrytykował też podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o oświacie, która m.in. znosi obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. Według niego nowela ta wprowadza bałagan w systemie oświaty.

dsa9maj

Podziel się opinią

Share
dsa9maj
dsa9maj
Więcej tematów