Policjanci w muzeum
W Pałacu Mostowskich w Warszawie, będącego siedzibą stołecznej policji, powstaje Muzeum Policji. Na razie składa się z jednej sali. W niedzielę muzeum poświęcił kapelan stołecznej policji ksiądz Józef Jachimczak.
25.07.2004 | aktual.: 26.07.2004 06:34
Dyrektor Muzeum Narodowego Ferdynand Ruszczyc przypomniał, że Muzeum Policji znajdowało się w stadium organizacji od 1927 roku. Zapowiedział, że w placówce zostanie zgromadzonych około 10 tys. eksponatów, nawiązujących do historii policji. Będzie można zobaczyć między innymi pamiątki po policjantach, dokumenty, broń oraz mundury, także z okresu międzywojennego i wojennego. Ferdynand Ruszczyc wyraził nadzieję, że zgromadzone w muzeum eksponaty pozwolą zwiedzającym zrozumieć, czym jest policja i pomogą właściwie ją postrzegać.
Już teraz w Sali Białej można zobaczyć grafiki z końca XVIII oraz XIX wieku, przedstawiające narodziny policji oraz jej umundurowanie. Zaprezentowane są także dokumenty policji oraz służb bezpieczeństwa rządu polskiego z okresu Powstania Styczniowego wraz z portretami jej przywódców.
Dzięki współpracy z Komendą Główną Policji oraz archiwum komendy stołecznej muzeum pokazuje bogaty zbiór dokumentów i fotografii policji państwowej okresu międzywojennego. Z kolei we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego powstał fragment ekspozycji, mówiący o pamiątkach martyrologii polskich policjantów. Naszą intencją jest ukazanie różnorodnych form tematyki związanej z policją i jej historią, przedstawienie tradycji i ideałów policyjnej profesji w Polsce - powiedział Ferdynand Ruszczyc. Dodał, ze w przyszłości dołączą ekspozycje z Muzeum Plakatu oraz Muzeum Karykatury.
Komendant stołeczny policji, nadinspektor Ryszard Siewierski, powiedział, że "muzeum będzie pamiątką instytucji, która powstała wraz ze zrębami niepodległej Polski".
Deklarację na temat utworzenia Muzeum Policji podpisali 15 lipca przedstawiciele ministerstw kultury oraz spraw wewnętrznych i administracji. Placówka będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.