Trwa ładowanie...
d1e9av7

Policjanci skazani za torturowanie zatrzymanych paralizatorem. Wyrok jest prawomocny

Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji w sprawie bezprawnego użycia paralizatora przez tamtejszych policjantów. Trzej funkcjonariusze zostali wydaleni ze służby i trafili do więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci stracili pracę, a teraz trafią do więzienia
Policjanci stracili pracę, a teraz trafią do więzienia (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d1e9av7

W styczniu tego roku lubelski sąd rejonowy uznał Marcina G. winnym znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad dwiema zatrzymanymi osobami przez rażenie ich paralizatorem. Były funkcjonariusz został skazany na trzy lata więzienia, natomiast jego dwaj koledzy ze służby Piotr D. i Łukasz U., zgodnie z wyrokiem mieli spędzić rok za kratkami za przyzwolenie na znęcanie się nad zatrzymanymi.

Od decyzji sądu rejonowego odwołali się obrońcy każdego z funkcjonariuszy. Sąd okręgowy utrzymał jednak wyrok w mocy. - Wszystkie wniesione w sprawie apelacje okazały się bezpodstawne i stąd, nie zasługiwały na uwzględnienie. W sprawie jest szereg dowodów, które wprost świadczą o winie wszystkich oskarżonych" - powiedziała sędzia Dorota Janicka, uzasadniając wyrok.

Sędzia podkreśliła również, że użycie paralizatora było wielokrotne i "łączyło się z poniżaniem" zatrzymanych. 41-letni Marcin G. raził nielegalnie posiadanym paralizatorem dwie osoby zatrzymane do wytrzeźwienia m.in. w genitalia. 38-letni Piotr D. i 36-letni Łukasz U. nie interweniowali, widząc zachowanie kolegi z komisariatu.

d1e9av7

Zobacz także: "Kto wygra wybory? Jako to kto, nasz koalicjant"

Oprócz kary więzienia dla Marcina G. sąd pierwszej instancji orzekł także zakaz wykonywania zawodu policjanta na sześć lat, a wobec Piotra D. i Łukasza U. - po cztery lata. Marcin G. ma zapłacić poszkodowanym łącznie 50 tys. zł tytułem nawiązki, zaś Piotr D. i Łukasz U. po 5 tys. zł. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał ten wyrok w mocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e9av7

Podziel się opinią

Share

d1e9av7

d1e9av7
Więcej tematów