Trwa ładowanie...

Policjanci skazani za torturowanie zatrzymanych paralizatorem. Wyrok jest prawomocny

Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji w sprawie bezprawnego użycia paralizatora przez tamtejszych policjantów. Trzej funkcjonariusze zostali wydaleni ze służby i trafili do więzienia.

Share
Policjanci skazani za torturowanie zatrzymanych paralizatorem. Wyrok jest prawomocnyŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d4iuo66

W styczniu tego roku lubelski sąd rejonowy uznał Marcina G. winnym znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad dwiema zatrzymanymi osobami przez rażenie ich paralizatorem. Były funkcjonariusz został skazany na trzy lata więzienia, natomiast jego dwaj koledzy ze służby Piotr D. i Łukasz U., zgodnie z wyrokiem mieli spędzić rok za kratkami za przyzwolenie na znęcanie się nad zatrzymanymi.

Od decyzji sądu rejonowego odwołali się obrońcy każdego z funkcjonariuszy. Sąd okręgowy utrzymał jednak wyrok w mocy. - Wszystkie wniesione w sprawie apelacje okazały się bezpodstawne i stąd, nie zasługiwały na uwzględnienie. W sprawie jest szereg dowodów, które wprost świadczą o winie wszystkich oskarżonych" - powiedziała sędzia Dorota Janicka, uzasadniając wyrok.

Sędzia podkreśliła również, że użycie paralizatora było wielokrotne i "łączyło się z poniżaniem" zatrzymanych. 41-letni Marcin G. raził nielegalnie posiadanym paralizatorem dwie osoby zatrzymane do wytrzeźwienia m.in. w genitalia. 38-letni Piotr D. i 36-letni Łukasz U. nie interweniowali, widząc zachowanie kolegi z komisariatu.

Zobacz także: "Kto wygra wybory? Jako to kto, nasz koalicjant"

Oprócz kary więzienia dla Marcina G. sąd pierwszej instancji orzekł także zakaz wykonywania zawodu policjanta na sześć lat, a wobec Piotra D. i Łukasza U. - po cztery lata. Marcin G. ma zapłacić poszkodowanym łącznie 50 tys. zł tytułem nawiązki, zaś Piotr D. i Łukasz U. po 5 tys. zł. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał ten wyrok w mocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iuo66
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iuo66
d4iuo66
Więcej tematów