PolskaPolicjanci-przestępcy stracą uprawnienia emerytalne?

Policjanci-przestępcy stracą uprawnienia emerytalne?

Najprawdopodobniej już wiosną wejdzie w
życie regulacja prawna, na podstawie której policjant, skazany za
korupcję czy współpracę ze zorganizowaną grupą przestępczą, straci
uprawnienia emerytalne.

Policjanci-przestępcy stracą uprawnienia emerytalne?
Źródło zdjęć: © AFP

Propozycję odpowiedniego zapisu w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym Komenda Główna Policji przesłała już do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W KGP trwają też prace nad innymi zapisami tzw. programu antykorupcyjnego, przedstawionego przez szefa policji Marka Bieńkowskiego w listopadzie br. - m.in. dotyczące wzrostu płac policjantów oraz rozbudowy biura spraw wewnętrznych KGP.

To jest bardzo czytelny sygnał dla funkcjonariuszy, że przestępstwo się kompletnie nie opłaca w policji. Tracisz wszystko, tracisz pracę i nabywane często przez lata przywileje - powiedział dyrektor biura komunikacji społecznej KGP Paweł Biedziak.

Przygotowując zapis dotyczący utraty uprawnień emerytalnych, polska policja wzoruje się na innych tego typu zapisach, obowiązujących w policji na całym świecie- dodał.

Regulacja będzie obejmować wszystkie sytuacje, w których "funkcjonariusz popełnił przestępstwo umyślne w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej" oraz takie, gdy sąd orzekł wobec niego pozbawienie praw publicznych.

Zapis będzie dotyczyć też tych policjantów, którzy zostali skazani za współpracę z grupami przestępczymi - nawet w przypadku, gdy nie wiązało się to bezpośrednio z wykonywanymi przez nich obowiązkami służbowymi.

Jeśli policjant dopuszcza się korupcji lub współpracuje ze zorganizowaną grupą przestępczą, to zagraża też innym funkcjonariuszom. Te przestępstwa niweczą pracę wielu innych policjantów - podkreślił Biedziak.

Obecnie policjant po 15 latach pracy może przejść na emeryturę, ale dostaje jedynie 40% ostatniego uposażenia. Maksymalnie może dostać 75% ostatniego uposażenia, po blisko 27 latach służby w policji.

Na skutek proponowanego przez KGP zapisu policjanci, skazani prawomocnym wyrokiem za korupcję czy współpracę z gangami, stracą te uprawnienia i przejdą na tzw. system powszechny (emerytura po 65. roku życia).

Biedziak przypomniał też, że jednym z elementów programu antykorupcyjnego jest rozbudowa biura spraw wewnętrznych KGP (w ciągu 2-3 lat liczba etatów w nim powinna wzrosnąć do ok. 700, z obecnych ok. 240). Ma to umożliwić nie tylko skuteczniejsze zwalczanie przestępczości wśród policjantów, ale też wyjaśnianie pomówień funkcjonariuszy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)