"Policjanci mają prawo stosować siłę wobec pijanych posłów"
Prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że policjanci mają prawo zatrzymywania pijanych parlamentarzystów prowadzących samochód. Zdaniem konstytucjonalisty w razie odmowy badania alkomatem funkcjonariusze mogą też siłą doprowadzić ich na badania krwi do szpitala. Takie wytyczne podpisał dla funkcjonariuszy komendant główny policji Marek Bieńkowski.
Zdaniem profesora Winczorka, wytyczne komendanta nie naruszają prawa. Jak tłumaczył, nie może być tak, że osoba chroniona immunitetem jest niebezpieczna dla otoczenia. Podkreślił, że ochrona posłów i senatorów wywodzi się z tego, aby opozycja nie była szykanowana przez siły rządzące z powodów politycznych. W tym przypadku chodzi jednak o bezpieczeństwo pozostałych obywateli.
Nadinsp. Ryszard Siewierski, zastępca komendanta głównego policji, tłumaczył na konferencji prasowej, że wytyczne dla funkcjonariuszy mają na celu ochronę innych użytkowników dróg. Zdaniem prof. Winczorka, ten argument jest ważniejszy niż ochrona parlamentarzysty, który pod wpływem alkoholu zasiada za kierownicą.
Przypadków jazdy przez posłów lub senatorów pod wpływem alkoholu, jest rocznie - według policyjnych statystyk - mniej niż 10. Najwięcej w Warszawie i jej okolicach. KGP chce jednak zapobiegać sytuacjom, w którym parlamentarzyści, podejrzewani przez funkcjonariuszy o jazdę w stanie nietrzeźwym, odmawiają badań alkomatem zasłaniając się immunitetem.
Dotychczas policjanci mogli co najwyżej uniemożliwić im dalszą jazdę i wezwać osobę, która mogła je odwieźć do domu lub hotelu poselskiego. Teraz, w razie odmowy poddania się badaniom na zawartości alkoholu w organizmie, będą mogli użyć wobec parlamentarzysty siły - adekwatnej do sytuacji - zatrzymać go i przewieźć do szpitala na badanie.
Jak podkreślił Siewierski, nowe wytyczne mają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo innych kierowców, ale też umożliwić policjantom zebranie dowodów do dalszego postępowania. Policja powołuje się przy tym na ustawę o wykonywaniu mandatu przez posła lub senatora, zgodnie z którą parlamentarzysta nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu lub Senatu, chyba że zostanie ujęty na gorącym uczynku. A zatrzymanie podczas jazdy w stanie nietrzeźwym - jak podkreślił Siewierski - jest taką sytuacją. Dodał, że wytyczne szefa policji są uporządkowaniem już istniejących regulacji i przepisów m.in. zawartych w ustawie o policji.
Nowe wytyczne będę też obowiązywać w przypadkach osób objętych immunitetem sędziowskim lub prokuratorskim i w sytuacjach, gdy policjanci będą podejrzewać, że są one pod wpływem innych środków odurzających, np. narkotyków.
O całej sytuacji muszą być jednak poinformowani marszałek Sejmu lub Senatu (przez komendanta głównego) - i mogą oni zażądać od policji odstąpienia od wykonywanych czynności. W takiej sytuacji, funkcjonariusz może jedynie uniemożliwić parlamentarzyście dalszą jazdę. W przypadku prokuratorów lub sędziów powiadamiani mają być ich przełożeni.
Po badaniach, nietrzeźwi parlamentarzyści nie będą trafiać do izby wytrzeźwień, a - jak wyjaśnił Siewierski - będą odwożeni do domu lub hotelu przez policjantów lub powiadomione osoby, np. asystentów.
Policja nadal będzie mieć jednak ograniczone możliwości w przypadku osób objętych immunitetem dyplomatycznym. W takich sytuacjach policjant może jedynie uniemożliwić jazdę dyplomacie i opisać sytuację w specjalnej karcie informacyjnej, która przekazana będzie dyżurnemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zdaniem specjalisty z zakresu prawa karnego, prof. Piotra Kruszyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, tego typu rozwiązania nie są niczym nowym, a jedynie konkretyzują istniejące przepisy.
Z konstytucji i m.in. ustawy o wykonywaniu mandatu posła lub senatora wynika, że jeśli został on ujęty na gorącym uczynku, można go zatrzymać i podjąć wobec niego inne przewidziane prawem czynności. A taką sytuacją jest podejrzenie o jazdę w stanie nietrzeźwym - podkreślił profesor. Jak dodał, dotyczy to także prokuratorów i sędziów.
Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl