Trwa ładowanie...
d202r71

Policja: zadbaj o to, aby kieszonkowcy nie mieli udanych świąt

Na radosne święta pełne drogich prezentów liczą także złodzieje. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w trakcie świątecznych zakupów - tłok w centrach handlowych sprzyja kieszonkowcom.
Share
Policja: zadbaj o to, aby kieszonkowcy nie mieli udanych świąt
Źródło: KMP w Poznaniu
d202r71

Okres świąt Bożego Narodzenia to ulubiona pora roku także dla kieszonkowców. Panujący tłok w centrach handlowych i środkach komunikacji miejskiej to idealne warunki dla złodziei, aby ukraść nam portfel czy telefon komórkowy.

Aby zwrócić uwagę poznaniaków na zachowanie szczególnej ostrożności w najbliższych dniach, policjanci wspólnie z uczniami z poznańskiego Gimnazjum nr 63 przeprowadzili na Jeżycach happening prewencyjny pod hasłem "Nie rób prezentu złodziejowi". Funkcjonariusze wraz z gimnazjalistami wręczali przechodniom oraz osobom robiącym zakupy ulotki prewencyjne. Osoby z nieprawidłowo zabezpieczonymi torebkami czy też saszetkami otrzymywały naklejki z hasłami prewencyjnymi przypominającymi o bezpieczeństwie.

- Pamiętajmy, że czujność i zdrowy rozsądek to te elementy, dzięki którym okres świąt będzie nam się kojarzył jedynie z rodzinną atmosferą, a nie utratą często dorobku naszego życia - zwraca uwagę Patrycja Banaszak z zespołu prasowego poznańskiej policji.

d202r71

Jak nie stać się ofiarą kieszonkowca? Policjanci zachęcają do skorzystania z kilku prostych rad:

1. Unikaj noszenia telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni. Wartościowe przedmioty noś przy sobie w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym; w wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki, w przedniej kieszeni spodni.

2. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak.

3. Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki lub w jej wewnętrznej kieszeni.

d202r71

4. Pilnuj, żeby nie zostawiać swojej własności w przypadkowym miejscu; torebki w przymierzalni, telefonu i portfela na sklepowej ladzie.

5. Unikaj zachowań, które mogą przyciągnąć uwagę kieszonkowca, nie demonstruj zawartości portfela, np. poprzez przeliczanie pieniędzy w kolejce do kasy.

6. Jeśli nie pamiętasz numeru PIN, nigdy nie przechowuj go razem z kartą bankomatową czy kredytową.

7. Unikaj noszenie przy sobie dużej ilości gotówki, nie zabieraj do sklepu więcej pieniędzy niż to konieczne.

8. W punktach usługowych czy restauracjach nie pozostawiaj torebki na wieszaku czy poza polem widzenia, np. na oparciu krzesła.

9. Klucze do mieszkania noś zawsze w innym miejscu niż dokumenty.

d202r71

Podziel się opinią

Share
d202r71
d202r71
Więcej tematów