PolskaPolicja: uwaga "na kosę" i "zza parawanu"

Policja: uwaga "na kosę" i "zza parawanu"

"Na kosę", "zza parawanu" albo "gołą ręką" - to najpopularniejsze metody kradzieży, na jakie narażone są osoby zaaferowane przedświątecznymi przygotowaniami - ostrzega policja.

"Na 'gołą rękę' to sposób klasyczny, polegający na wyjęciu palcami portfela po uprzednim otworzeniu torebki, czy zdjęciu zegarka" - poinformował Piotr Rodzeń z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Wyjaśnił, że kradzież "na kosę" to przecięcie kieszeni, torebki lub siatki. Natomiast kradzież "zza parawanu" polega na tym, że sprawca dla ukrycia swojego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebką lub reklamówką, używa też luźnego stroju.

Rodzeń podkreślił, że złodzieje wykorzystują każde dogodne miejsce. Najczęściej są to sklepy, autobusy, pociągi, tramwaje.

"Sprawcami kradzieży kieszonkowych są na ogół ludzie młodzi ze znacznym udziałem kobiet, często są to też nieletni. Złodzieje zazwyczaj są elegancko ubrani, sprawiają wrażenie ludzi bogatych i kulturalnych, przy czym starają się nie wyróżniać z tłumu. Działają w grupach od 2 do 6 osób" - dodał.

Kieszonkowcy najpierw obserwują potencjalną ofiarę. Przed samą kradzieżą sprawcy "usypiają" jej czujność, np. aranżując sztuczny tłok. Z chwilą, gdy ofiara przestaje reagować na tego typu bodźce, do działania przystępuje pierwszy ze sprawców, tzw. robotnik, i wyjmuje portfel lub kradnie inne cenne przedmioty. "Robotnik" swój łup przekazuje następnie wspólnikowi, który spokojnie oddala się z miejsca dokonania kradzieży. Pozostali obserwują i asekurują "robotnika", aby w razie wpadki umożliwić mu ucieczkę.

Policja zaleca, aby m.in. nie afiszować się z portfelem w punktach gastronomicznych dworca, kioskach i przy kasach biletowych.

Należy też szczególnie uważać przy wsiadaniu i wysiadaniu ze środków komunikacji miejskiej oraz pociągów.

W pociągach lepiej jest nie siadać w pustych przedziałach. Trzeba też uważać na przesadnie miłych współpasażerów i nie przyjmować od nich żadnego poczęstunku, gdyż mogą w nim być środki nasenne. Podczas podróży pieniądze i dokumenty najlepiej jest włożyć do zapinanej kieszeni koszuli lub swetra, marynarkę zaś należy zapiąć. Dobrze też jest przechowywać niewielkie kwoty w kilku miejscach. Kobiety nie powinny zaś trzymać dużej ilości gotówki w torebkach. (aka)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)