PolskaPolicja, samorząd i księża razem przeciwko przestępczości

Policja, samorząd i księża razem przeciwko przestępczości

Zatrzymanie włamywacza oraz czterech
posiadaczy narkotyków to pierwsze efekty apelu policji z Gniezna do mieszkańców, który został odczytany w kościołach powiatu gnieźnieńskiego. Apel dotyczył zgłaszania - z
zapewnieniem anonimowości - wszelkich przypadków, naruszających
porządek prawny.

To pomysł zachęcenia lokalnej społeczności do współpracy z policją, który ma przyczynić się do ograniczenia i zwalczenia przestępczości na tym terenie. Spotkał się z przychylnością nie tylko księży, ale i miejscowego samorządu - poinformowała rzeczniczka gnieźnieńskiej policji, Anna Osińska.

Odzew na nasz apel już jest wspaniały. Pierwsze informacje o przypadkach naruszania prawa dotarły do nas na drugi dzień, po odczytaniu apelu w większości kościołów. W kilku pozostałych księża odczytają go w nadchodzącą niedzielę. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim proboszczom w całym powiecie gnieźnieńskim. Wszystkim osobom, które do nas się zgłoszą, zapewniamy pełną anonimowość - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że prezydent Gniezna oraz komendant miejscowej policji za kilka dni wręczą nagrody osobom, których informacje przyczyniły się do ujawnienia przestępstw. Uroczystość ma się odbyć bez ujawnienia wizerunku nagrodzonych.

Apelując o zgłaszanie przypadków naruszania prawa, gnieźnieńska policja zwróciła się jednocześnie do mieszkańców powiatu z prośbą o pomoc w utworzeniu tzw. lokalnego systemu wsparcia. Chodzi o to, żeby ludzie zadbali o właściwe zabezpieczenie swego mienia przed kradzieżą, angażowali się w akcję obserwacji miejsc szczególnie narażonych na działania przestępcze, takie jak np. parkingi niestrzeżone.

Zdaniem stróżów prawa - w trosce o bezpieczeństwo, mieszkańcy powinni się też wzajemnie ostrzegać i informować, a także służyć innym dobrymi radami, wynikającymi z własnego doświadczenia. Ich działanie w sytuacjach niebezpiecznych powinno być - jak podkreślili w apelu policjanci - "stanowcze, ale przezorne i rozsądne".

Mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego mogą kontaktować się ze swoją policją osobiście albo dzwoniąc na jeden z trzech, podanych w apelu, numerów telefonu._ Będziemy starali się możliwie jak najszybciej reagować na każdy zgłoszony przypadek naruszenia prawa_- zapewniła rzeczniczka gnieźnieńskiej policji.

Źródło artykułu:PAP
kościółpolicjawspółpraca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)