PolskaPolicja przejęła 80 ton materiałów wybuchowych. Przestępcy wysyłali je na zachód Europy

Policja przejęła 80 ton materiałów wybuchowych. Przestępcy wysyłali je na zachód Europy

35 osób zatrzymanych w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji i krajach skandynawskich. Kilkadziesiąt ton przejętych materiałów wybuchowych - to dotychczasowe wyniki śledztwa prowadzonego przez łódzki oddział Prokuratury Krajowej i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Policja przejęła 80 ton materiałów wybuchowych. Przestępcy wysyłali je na zachód Europy
Źródło zdjęć: © CBŚP
Violetta Baran

07.12.2018 07:59

Prokuratorzy wraz policjantami CBŚP prowadzą śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, która handlowała profesjonalną pirotechniką widowiskową. Na produkcję i sprzedaż tego typu materiałów potrzebna jest koncesja. Przestępcy produkowali je jednak nielegalnie i handlowali nimi nie tylko w Polsce, ale również - głównie przez internet - na Zachodzie. Zarobione w ten sposób pieniądze lokowali w luksusowe samochody oraz nieruchomości.

Podczas śledztwa, które prowadzono wspólnie z policjantami z Niemiec, Holandii, Francji, przy wsparciu Europol-u i Eurojust-u zatrzymano kilka przesyłek zawierających łącznie pół tony materiałów wybuchowych.

W ostatnich dniach na wniosek łódzkiej delegatury Prokuratury Krajowej w Niemczech przeprowadzono 50 przeszukań. Znaleziono dużą ilość sprowadzonych z Polski materiałów pirotechnicznych i urządzenia wybuchowe skonstruowane na bazie tych wyrobów, a także broń i amunicję. Na razie nie wiadomo, dla kogo były przeznaczone urządzenia wybuchowe - śledztwo wciąż trwa.

W Polsce śledczy odkryli 5 magazynów, w których znaleziono 80 ton materiałów wybuchowych o łącznej wartości około 5 mln euro. Znaleziono też dokumentację związaną z handlem materiałami wybuchowymi oraz kilkadziesiąt telefonów komórkowych, komputery, laptopy, elektroniczne nośniki informacji oraz narkotyki.

Prokuratorzy Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji przedstawili zarzuty 34 zatrzymanym, z czego 27 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba dodatkowo usłyszała zarzut kierowania nią. Podejrzanym przedstawiono też zarzuty dotyczące m.in. prania pieniędzy, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, oszustw podatkowych oraz sprzedaży bez koncesji materiałów wybuchowych, w tym pirotechnicznych o wysokiej sile rażenia.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd tymczasowo aresztował 9 podejrzanych, a 17 osób zostało objętych dozorami policyjnymi.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: pk.gov.pl, cbsp.policja.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)