Trwa ładowanie...
25-01-2015 08:26

Policja odnalazła cenne zabytki sakralne

Zachodniopomorscy policjanci odnaleźli cenne zabytki. To efekt prowadzonej przez funkcjonariuszy kontroli obiektów sakralnych na terenie powiatu polickiego. Znaleziono tam dzieła sztuki uważane za zaginione.

Policja odnalazła cenne zabytki sakralneŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1pvvgp
d1pvvgp

Wśród utraconych zabytków znalazł się srebrny krzyż ołtarzowy z kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie - mówi aspirant sztabowy, doktor Marek Łuczak z Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie: "Mało jest krzyży secesyjnych w naszym województwie" - podkreśla aspirant Łuczak. - Charakterystyczne było pęknięcie nad podstawą, co pozwoliło na identyfikację przedmiotu. Krzyż wrócił do parafii w Mierzynie.

Dzięki anonimowej informacji odnalazł się również czterotonowy spiżowy dzwon kościelny z 1672 roku. Został on prawdopodobnie podarowany przez proboszcza z kościoła w Kołbaskowie dla nowej świątyni, która miała zostać wybudowana w jednej wsi pod Pyrzycami - wyjaśnia Marek Łuczak. - Mimo, że minęło 25 lat, kościół do tej pory nie został zbudowany. Mieszkaniec trzymał dzwon w stodole. Wszyscy we wsi wiedzieli o tym, ale nie wiedział o tym ani konserwator zabytków, ani proboszcz - powiedział aspirant Łuczak. XVII-wieczny dzwon trafił do kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy w Kołbaskowie.

Policja apeluje, aby zarówno proboszczowie w parafiach, jak i prywatni kolekcjonerzy prowadzili dokumentację fotograficzną posiadanych dzieł sztuki. Funkcjonariusze szacują, że w całej Polsce zaginionych jest przeszło 7 tysięcy zabytków.

d1pvvgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pvvgp
Więcej tematów