PolskaPolicja Finansowa zastąpi CBA?

Policja Finansowa zastąpi CBA?

Platforma Obywatelska chce stworzyć nową
superformację do walki z korupcją i przestępstwami gospodarczymi.
Ma być to Policja Finansowa na wzór włoskiej Guardia di Finanza. W
jej skład wejdzie najbardziej kontrowersyjna służba specjalna IV
RP, czyli CBA. Wynika to z dokumentów PO, do których dotarł
"Dziennik".

25.10.2007 | aktual.: 25.10.2007 06:51

Oprócz CBA, w Policji Finansowej znajdą się: wywiad skarbowy, urzędy kontroli skarbowej i generalny inspektor informacji finansowej. Donald Tusk już po wyborach zadeklarował, że CBA nie będzie zlikwidowane. Zostanie jednak wchłonięte przez szerszą formację - dowiedziała się gazeta. Wynika to z dokumentu dotyczącego reformy służb, który stworzyli były minister spraw wewnętrznych Marek Biernacki i Paweł Graś, szef sejmowej speckomisji.

Policja Finansowa ma mieć znacznie szersze uprawnienia niż CBA. Tak jak dotychczas biuro antykorupcyjne będzie zakładać podsłuchy, stosować prowokacje i używać agentów pod przykryciem. Oprócz tego uzyska nowe możliwości. Chodzi o stały i bezpośredni dostęp do wszelkich informacji podatkowych, finansowych i celnych o obywatelach i firmach. Na przykład będzie bezpośrednio powiadamiana o każdym przelewie bankowym powyżej 10 tysięcy euro.

Platforma chce dać supersłużbie większe uprawnienia, ale jednocześnie zapowiada zaostrzenie kontroli nad jej działalnością. To, co wolno, a czego nie na przykład podczas operacji specjalnych, ma uregulować ustawa o pracy operacyjnej - jedna dla wszystkich służb i policji. Dziś te sprawy ujęte są w tajnych instrukcjach.

Cała sytuacja oburza Jarosława Kaczyńskiego: nie ma wątpliwości, że Platforma chce sparaliżować prace CBA - komentował premier. To nie koniec rewolucji w służbach. Jak dowiedział się "Dziennik", PO rozważa m.in. zlikwidowanie za kilka miesięcy stanowiska ministra koordynatora służb specjalnych. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)