Policja: 21 zabitych i 247 rannych w wypadkach drogowych
Od piątku do niedzieli w wypadkach drogowych zginęło 21 osób, a 247 zostało rannych - poinformował Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze apelują o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych.
W czasie weekendu doszło do 204 wypadków, policjanci zatrzymali 628 nietrzeźwych kierowców. Odnaleziono osiem wychłodzonych osób.
Trudne warunki na drogach
- Obecnie w wielu miejscach kraju występują trudne warunki drogowe, pada marznący deszcz, tworzy się gołoledź. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że w takich warunkach podróż może trwać dłużej niż zwykle, dlatego trzeba ją odpowiednio zaplanować i wyjechać wcześniej - powiedział Hajdas.
Policjanci zapowiadają, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku będą sprawdzać prędkość z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów. Po drogach mają jeździć radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.
Marznący deszcz powodujący gołoledź
IMGW prognozuje na poniedziałek zachmurzenie duże lub całkowite, okresami opady deszczu, na wschodzie początkowo miejscami opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub marznącego deszczu powodującego gołoledź. W poniedziałek najdłużej opady śniegu utrzymają się na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna od 0 st. C na północnym wschodzie do 7 st. C na południowym zachodzie.
We wtorek w ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, najwięcej przejaśnień na południu Polski. Miejscami, zwłaszcza na północy i zachodzie opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1 st. C na północnym wschodzie do 7 st. C, 9 st. C na południowym zachodzie i na Pogórzu Karpackim.
Policja apeluje o ostrożność
Policjanci apelują o bezpieczną jazdę. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.
Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Policja zapowiada, że dla nietrzeźwych kierowców nie będzie żadnej taryfy ulgowej.
Pokonując długie dystanse, dobrze jest robić postoje - wyjść z samochodu, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.
Osoby poruszające się pieszo poboczem, powinny mieć przy sobie odblask - może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka.