Trwa ładowanie...
d1dmx3t

Pole magnetyczne Ziemi słabnie. Naukowcy mówią o nietypowym zjawisku

Naukowcy informują o zaburzeniach pola magnetycznego Ziemi. Nietypowe zjawisko zaobserwowano między Afryką a Ameryką Południową. Jak się okazuje, powstała tam tajemnicza "dziura" - miejsce, gdzie pole magnetyczne jest dużo słabsze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nietypowe zjawisko zaobserwowano na półkuli południowej
Nietypowe zjawisko zaobserwowano na półkuli południowej
d1dmx3t

Nietypowe zjawisko zaobserwowano między Afryką a Ameryką Południową

O zakłóceniach pola magnetycznego poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jak podają naukowcy z ESA, którzy dokonali tego odkrycia, Anomalia Południowoatlantycka (South Atlantic Anomaly) jest obszarem, na którym chroniące Ziemię i satelity pole magnetyczne jest słabsze. ESA badania pola magnetycznego prowadzi od 2013 roku.

Pole magnetyczne słabnie

Pole magnetyczne chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym, jest niezbędne do życia na Ziemi. Tymczasem na obszarze między Afryką a Ameryką Południową zaobserwowano znaczne osłabienie intensywności pola magnetycznego. Nietypowe zjawisko nazwano Anomalią Południowoatlantycką.

d1dmx3t

Ze względu na silne promieniowanie, spowodowane osłabieniem pola magnetycznego, utrudniona jest praca sztucznych satelitów i statków kosmicznych, które przelatują nad tym obszarem. W wielu przypadkach dochodzi do rozmaitych awarii.

Według naukowców, jak podaje "Daily Mail", pole magnetyczne Ziemi w ciągu ostatnich 200 lat straciło 9 proc. swojej intensywności. W miejscu, gdzie powstała Anomalia Południowoatlantycka, jest ono jeszcze słabsze. Europejska Agencja Kosmiczna uspokaja jednak, twierdząc, ze nie ma powodów do niepokoju, ponieważ takie wahania mieszczą się jeszcze w normie. Niemniej, wyzwaniem dla naukowców będzie odkrycie procesów, które powodują te zmiany.

Trójka i Kazik. Jarosław Gowin o aferze: "bezprecedensowe". Nie podoba mu się "stanowisko" Rady Mediów Narodowych

d1dmx3t

Podziel się opinią

Share

d1dmx3t

d1dmx3t
Więcej tematów