Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
IAR

Polak szefem katedry w Chicago

Profesor Michał Paweł Markowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrał konkurs na stanowisko szefa Katedry Języka Polskiego i Literatury na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Jej powstanie było możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 10 milionów dolarów, przekazanej przez polonijnego nauczyciela Romualda Hejnę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Qaqwqwrqw

Profesor Markowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nie będzie to jego pierwszy kontakt z amerykańskim uniwersytetem. Wykładał na kilku z nich, w tym na Harvard University i Brown University, prowadził też zajęcia dla amerykańskich studentów w Krakowie.

Jako szef Katedry Języka Polskiego i Literatury na Uniwersytecie Illinois, Michał Paweł Markowski zamierza stworzyć pierwszy w Stanach Zjednoczonych poważny program doktorancki dla studentów z Polski. Do tej pory programy takie borykały się z trudnościami ze względu na brak pieniędzy i słabą pozycję polonistyki na amerykańskich uczelniach. Profesor dodał, że poproszono go też o objęcie kierownictwa Wydziału Slawistyki na Uniwersytecie Illinois. Ułatwi mu to zapewnienie silnej pozycji programowi studiów doktoranckich.

Profesor Markowski jest kierownikiem Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i dyrektorem Centrum Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest także krytykiem, eseistą i pisarzem. W 2000 roku zdobył nagrodę literacką imienia Kościelskich. Jako publicysta współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym".

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw