Trwa ładowanie...
d32kb4w
20-09-2006 16:25

Polak nagrodzony przez amerykańską Fundację Badań nad Układem Limfatycznym

Polski uczony prof. Waldemar L. Olszewski
otrzymał nagrodę amerykańskiej Fundacji Badań nad Układem
Limfatycznym (The Lymphatic Research Foundation) - dowiedziała się PAP. Profesor jest światowym prekursorem mikrochirurgii
układu naczyń limfatycznych, opracował też metody profilaktyki
zdrowotnej dla mieszkańców krajów tropikalnych.

d32kb4w
d32kb4w

Układ limfatyczny, aczkolwiek kluczowy dla naszego życia, do niedawna nie był szczególne badany, głównie z powodu trudności w dostępie do tkanek limfatycznych człowieka, takich jak węzły limfatyczne czy śledziona - zaznaczył profesor.

Obecnie okazuje się, w dużej mierze dzięki badaniom moim i mojej grupy z Polskiej Akademii Nauk, iż nie tylko zakażenia, nowotwory czy przeszczepy wywołują reakcję w tych tkankach, ale także urazy tkanek miękkich i kości. Ma to niewątpliwy wpływ na procesy gojenia - dodał.

Układ limfatyczny (inaczej chłonny) to otwarty układ naczyń i przewodów transportujących jeden z płynów ustrojowych - limfę. Połączony jest z układem krążenia, doprowadzającym krew do tkanek. Profesor Olszewski bada układ od 1962 roku.

Zaprojektował i wykonał pierwsze w świecie zespolenia limfatyczno- żylne w zastojach limfatycznych. Stał się tym samym światowym prekursorem mikrochirurgii układu naczyń limfatycznych. Do dziś zaprojektowane przez niego zespolenia limfatyczno-żylne zastosowano w ponad 100 tys. operacji.

d32kb4w

W latach 80. odkrył specyficzną właściwość naczyń limfatycznych u człowieka - rytmiczną kurczliwość. Oznacza to, że fragmenty tych naczyń - które posiadają jednokierunkowe zastawki - kurczą się analogicznie do skurczów serca, czego efektem jest stały odpływ nadmiaru płynu tkankowego i limfy z tkanek do krwi.

Profesor opracował też metodę zapobiegania nawrotom zapaleń skóry, naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych w krajach tropikalnych poprzez podawanie "przewlekłych" dawek penicyliny. Metodę tę przyjęli eksperci WHO. Obecnie jako profilaktyka zdrowotna stosowana jest u kilkunastu milionów ludzi na świecie. Z myślą o mieszkańcach krajów tropikalnych prof. Olszewski opracował też metodę chirurgicznej plastyki kończyn w przypadku wielkich obrzęków limfatycznych - tzw. słoniowacizny.

W ubiegłym roku otrzymał doktorat honoris causa włoskiego Uniwersytetu w Genui - uczelni będącej od XVIII wieku światowym centrum badań nad układem limfatycznym.

Waldemar L. Olszewski ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1985 roku. Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Międzynarodowego Towarzystwa Mikrochirurgii oraz Europejskiego Towarzystwa Limfologicznego.

Obecnie kieruje Zakładem Chirurgii Transplantacyjnej w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie.

d32kb4w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32kb4w
Więcej tematów