Polak bliski przepłynięcia Atlantyku
Z Dakaru w Senegalu do Fortalezy w Brazylii w linii prostej jest 3100 km. Ponad trzy tysiące kilometrów po bezkresach Oceanu Atlantyckiego i kilkunastometrowe fale, które potrafią wywrócić tankowiec. To wielkie wyzwanie dla żeglarzy, a co dopiero dla kogoś, kto zamierza przepłynąć tę trasę kajakiem. A znalazł się taki śmiałek.
Jak poinformował Maciej Młodzik z Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Poznania, wielki sympatyk kajakarstwa, w taką trasę wybrał się 65-letni poznaniak Aleksander Doba, podróżnik, kajakarz i odkrywca, który jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał, dwukrotny akademicki mistrz Polski w kajakarstwie górskim.
- Pan Aleksander na kajakowym liczniku ma już 64 tysiące kilometrów, w tym kilkanaście tysięcy po morzach. Ukończył Politechnikę Poznańską. Turystykę kajakową uprawia od 1980 roku. W 1999 roku został laureatem międzynarodowej nagrody "Conrady" w kategorii "indywidualności żeglarskie" za rejs kajakiem dookoła Bałtyku. W roku 2010 otrzymał prestiżową nagrodę "Złote Stopy" za największe osiągnięcia podróżnicze przyznawane przez internautów - mówi Maciej Młodzik.
Aleksander Doba wyruszył 26 października. Zakładał początkowo, że przepłynie wspomniane 3100 kilometrów, może 200 więcej, że podróż miała trwać 90 dni, ale okazało się, że kilometrów przybyło i jest ich już teraz 4500, a do końca pozostało jeszcze około 700 km. Metę osiągnie za około 10 dni i będzie pierwszym w historii człowiekiem, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.
Oto fragment SMS-a podróżnika z 21 stycznia: "Wczoraj o 23.03 przepłynąłem na półkulę południową. Płynąc 10 lat temu do Narwiku przepływałem przez koło podbiegunowe północne. Nie było problemu. Na globusie i na mapach to cienka linia z przerwami, to przepłynąłem przez przerwę. Równik - najdłuższy równoleżnik, to gruba linia ciągła. Księżyc w pełni, lecz za chmurami. Wg GPS równik tuż-tuż. Pokazał się księżyc i zobaczyłem coś ciemnego przede mną... Przy kursie 180 prostopadle do mojej trasy, czarna smuga prześwitująca przez fale - RÓWNIK! Jak go przepłynąć? Widzę, że fale przepływają nad nim, to ja hyc na grzbiecie fali na drugą stronę. Klepnąłem wiosłem i już byłem na południowej półkuli. Chrzciła mnie aleja burz przez cztery godziny wichurami i ulewami. Tej nocy dwa ptaki płyną ze mną - na rufie".
Polecamy w internetowym wydaniu: www.poznan.naszemiasto.pl