Polacy źle oceniają działalność gabinetu Kaczyńskiego
26% badanych w sierpniu przez CBOS dobrze ocenia działalność gabinetu Jarosława Kaczyńskiego (spadek o 2 punkty). Źle działalność rządu ocenia 60% (wzrost o 2 punkty). Wzrosła również dezaprobata wobec premiera Jarosława Kaczyńskiego. Niezadowolenie z tego, że kieruje on Radą Ministrów, wyraża 62% badanych (o 4 punkty więcej niż miesiąc
temu). Zadowolonych z szefa rządu jest 27%.
W ocenie CBOS, do pogorszenia notowań rządu Jarosława Kaczyńskiego przyczyniły się zapewne zdymisjonowanie Andrzeja Leppera, nominacja na stanowisko ministra rolnictwa skonfliktowanego z byłym wicepremierem Wojciecha Mojzesowicza, spór wokół kanonu lektur przygotowanego przez ministra edukacji Romana Giertycha, wzajemne oskarżenia koalicjantów.
Jak podkreśla CBOS, największa niekorzystna zmiana zaszła w ocenach polityki gospodarczej rządu. Przekonanie, że jego działania stwarzają szansę poprawy stanu gospodarki, deklaruje 24% ankietowanych (o 6 punktów mniej niż w lipcu).
60% badanych (o 5 punktów więcej niż miesiąc temu) nie wierzy w skuteczność polityki prowadzonej w tej dziedzinie.
Poziom identyfikacji z rządem praktycznie się nie zmienił. Do jego zwolenników zalicza się co czwarty badany (25%), a niemal połowa (46%) to jego przeciwnicy. Obojętność wobec rządzącego gabinetu nadal deklaruje 25% ankietowanych.
Około 25% respondentów pozytywnie ocenia działania rządu, udziela mu poparcia, wierzy w skuteczność jego polityki gospodarczej, aprobuje premiera, wyraża także chęć głosowania na PiS. Można więc przypuszczać, że partia rządząca ma stabilną liczbę zwolenników, wynoszącą około jednej czwartej społeczeństwa - ocenia CBOS.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-6 sierpnia 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski wynoszącej 859.