Polacy zadowoleni z koalicji PO‑PSL
53% Polaków jest zadowolonych z
powstania koalicji PO-PSL. 16% wyraża niezadowolenie z
takiego kształtu koalicji, a 22% deklaruje obojętność -
wynika z sondażu CBOS.
"Zdecydowanie" zadowolonych ze współpracy koalicyjnej Platformy i ludowców jest 10% badanych, 43% - "raczej". 4% wyraziło "zdecydowane" niezadowolenie, a 12% zadeklarowało, że jest "raczej" niezadowolonych.
Zadowolenie z powstania koalicji wyrażają przede wszystkim wyborcy PO (83%) i PSL (73%), a także większość sympatyków LiD (61%). 41% zwolenników PiS jest niezadowolonych z rządowej współpracy PO-PSL (27% z tej grupy powitało koalicję Platformy i ludowców z zadowoleniem).
CBOS zwraca uwagę, że koalicja PO-PSL została przyjęta z dużo większym entuzjazmem niż poprzednie koalicje od czasu wyborów parlamentarnych w 1997 roku. Wówczas zadowolenie z powstania koalicji AWS-UW wyrażało 43% ankietowanych, a niezadowolonych było 26%.
W maju 2006 roku związanie koalicji PiS-Samoobrona-LPR ucieszyło 12% Polaków (36% było niezadowolonych z tego, a 43% - obojętnych).
59% Polaków spodziewa się, że współpraca między koalicją, a prezydentem Lechem Kaczyńskim będzie układała się źle (według 11% - "bardzo źle", zdaniem 48% - "raczej źle"). 19% uważa, że prezydent i rząd będą współdziałać "raczej dobrze". Nikt nie spodziewa się "bardzo dobrej" współpracy. 22% nie umiało tego ocenić.
"Przekonanie o braku współpracy między rządem i prezydentem przeważa we wszystkich grupach wyróżnionych ze względu na cechy społeczno-demograficzne respondentów i ich przynależność zawodową. Pesymistycznym przewidywaniom dość wyraźnie sprzyjają lewicowe poglądy polityczne" - podsumowuje CBOS.
Według sondażu, 43% badanych oceniło, że PO i PSL różnią się w poglądach na najważniejsze sprawy kraju. Zdaniem 35%, takich różnic raczej nie ma, a 22% respondentów nie umiało tego ocenić.
"Przedwyborcze zapowiedzi PO o zamiarze współrządzenia z PSL, szybkość i bezkonfliktowy przebieg powstawania tej koalicji, a także zapewnienia o partnerstwie dość skutecznie, jak się wydaje, odsunęły na dalszy plan obawy o mogące destabilizować koalicjantów różnice programowe" - analizuje CBOS. Przypomina, że żadna z dotychczasowych koalicji nie była postrzegana jako tak zgodna programowo jako PO-PSL.
61% ankietowanych spodziewa się, że współpraca między koalicjantami będzie się układała dobrze (według% - "bardzo dobrze", w ocenie 57% - "raczej dobrze"). 15% uważa, że współdziałanie między PO i PSL będzie przebiegało źle (zdaniem 14% - "raczej źle", a według% - "bardzo źle"). 24% nie wiedziało, czego oczekiwać.
CBOS przypomina, że w maju 2006 roku 25% badanych spodziewało się zgodnego współdziałania koalicji PiS-Samoobrona- LPR (51% uważało, że współpraca będzie zła).
W listopadzie 2001 roku dobrej współpracy koalicji SLD-UP-PSL oczekiwało 43% respondentów, a 31% - spodziewało się kłopotów. W listopadzie 1997 roku udaną współpracę między AWS i UW przewidywało 42% ankietowanych, a 33% sądziło, że będą spory.
CBOS przeprowadził badanie w dniach od 10 do 15 listopada na liczącej 863 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (mg)